T.C. Devlet Demiryolları
Ata
KURUMSAL > Bağlı Ortaklıklar

• TÜLOMSAS ( Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.S. ) 
 500.000 m² 'lik toplam alani, 176.000 m2' lik kapali alani, yaklasik 2500 uzman personeli ile Ortadogu ve Balkanlar'in en güçlü sanayi kurulusu olan TÜLOMSAS, Milli Demiryolu sektörünün ihtiyaçlarini karsiladigi gibi yurtdisina lokomotif ve sanayi ürünleri ihraç etmekte, ayrica yük vagonlari, her çesit dizel elektrik motorlari, hafif rayli sistem araçlari, tank motorlari, cer motorlari ve diger agir sanayi ürünlerini de imal etmektedir. Bölgesinde agir sanayi devi olan TÜLOMSAS, ilk Türk buharli lokomotifi "KARAKURT" tan bu yana çok yol kat etmistir. 1994 yilinda projesi tümüyle kendisine ait olan DH 7000, DH 9500 ve DH 10000 tipi Manevra Lokomotifleri imal etmeye baslayan ve Aralik 1997'den itibaren ISO 9001 Kalite Sistem Belgesine de sahip olan TÜLOMSAS, 108 yillik köklü bir kurulus olarak gelismis ülkeler arasinda yerini almak üzere emin adimlarla ilerlemektedir.  TÜDEMSAS ( TÜRKIYE DEMIRYOLU MAKINALARI SANAYII A.S.) 
Türkiye Demiryolu Makinalari Sanayii Anonim Sirketi buharli lokomotif ve yük vagonlarinin tamirini yapmak gayesiyle 1939 yilinda "Sivas Cer Atölyesi" adi altinda kurulmustur. Demiryolu  ulastirmasinin gelismesine paralel olarak 1953 yilinda  yük vagonu üretimine baslamistir.1972 yilinda SIDEMAS olan  ismi 1986 yilinda TÜDEMSAS olarak degistirilmistir. 

  ISO 9001 Kalite Belgeli Fabrika halen TÜDEMSAS adi altinda  yük ve yolcu vagonu tamiri, her türlü yük vagonu ve yedek parça Üretimi ile Türk ve Dünya Demiryolu Ulasiminin gelismesine katkida bulunmaya devam etmektedir. • TÜVASAS (TÜRKIYE VAGON SANAYI AS) 
Kurulusumuzun yük ve yolcu vagonlarini, tamir amaciyla 1948 yilinda insaatina baslanan ve 1951 'de isletmeye açilan Adapazari Cer Atölyesi; o tarihlerde 1200 adet yük ve 600 adet yolcu vagonunun bakim ve tamiratini gerçeklestiriyordu. Tamamen yabanci menseli vagonlarla yapilan Demiryolu isletmeciligi, ülkemizde kurulan bu atölye ile derin bir nefes aldi. Onarim Atölyesi hüviyeti 10 yil devam etti. Bu süre içerisinde yabanci vagonlarin tamir sorunlari, yerli vagon üretimini gündeme getirdi. Bu düsünceyle Adapazari Demiryolu Fabrikasina dönüstürülen kurulus, 1961 yilindan itibaren yolcu vagonlarinin yerli olarak imalatina basladi. 

Türk mühendis, isçi ve idarecisinin azim ve basarisiyla o günkü kisitli imkanlara ragmen büyük bir hizla pulman, yemekli, yatakli, banliyö ve diger vagonlar seri olarak Kurulusumuza teslim edilmeye baslandi. Böylece vagon ithalatina son verildi. Kisa süre içerisinde Milli vagon parkimiz tamamen yerli vagonlardan mütesekkil hale geldi. 

1975 yilinda ADAPAZARI Vagon Sanayii Müessesesi "ADVAS" olan kurulusta uluslararasi standartlarda (UIC-RIC) tipi yolcu vagonlarinin üretimine geçildi. Bundan sonra üretilen RIC - X tipi uzun vagonlar yurtiçi ve yurtdisi hatlarda çalistirilmaya baslandi. 

Ülkemizde ve yakin komsularimiz içinde rakibi bulunmayan kurulus, 1986 yilinda A.S. haline getirilerek bugünkü statüsüne kavustu ve TÜVASAS "TÜRKIYE VAGON SANAYII ANONIM SIRKETI" adini aldi. 

TCDD Genel Müdürlügü'nün "Bagli Ortakligi" olarak faaliyet gösteren ve sermayesinin tamami devlete ait olan TÜVASAS, Yönetim Kurulu ve Genel Müdür tarafindan yönetilmektedir. Muhtelif teknik ve idari birimlerden olusan sirket; 750,000metrekare alan üzerinde 45 km'lik ray ve 76.248 metrekare'lik kapali tesise sahiptir. 

TÜVASAS'ta halen 1100 daimi isçi ile 400'e yakin yönetici ve memur personel istihdam edilmektedir. Kurulusumuzun 1200 civarindaki yolcu vagonunun üreticisi olarak tamaminin bakim ve onarimi da TÜVASAS tarafindan yapilmaktadir. Kurulusumuzda kompartimanli ve salon tipi ana hat yolcu vagonlari, kisa ve orta mesafe banliyö vagonlari, elektrikli trenler, yemekli, büfe ve özel vagonlarin tamami TÜVASAS ürünüdür. Son olarak tamamen yerli projeyle üretilen ray otobüsleri de seferlerine devam etmektedir. 1970'li yillarda Bangladesh Demiryollarina 77 adet dar hat yolcu vagonu ihraç edilmis. 1990 yilinda da bu vagonlar için 30 adet boji ihracati gerçeklestirilmis olup halen bu ülkede basari ile hizmet vermektedir. 

45 yili askin bilgi ve tecrübesiyle rayli tasit araçlarinin tamamini üretebilen sirketimiz, dünyadaki en son teknik özellikleri ihtiva eden 2000 yilinin modern vagonlari TVS 2000 serisini hizmete vermistir.Saatte 200 km.ye kadar hiz yapabilen hareket aksami (boji), 5 km/h hizda otomatik olarak kilitlenen emniyetli kapilari ve yaz kis konforlu bir seyahat imkani saglayan iklimlendirme sistemi, ergonomik yapidaki koltuklari, merkezi anons ve çok kanalli müzik yayin sistemi ve diger birçok üstünlükleri ile TVS 2000 lüks vagonlari ülkemizin gururu olarak demiryollari ile seyahati sevenlerin tercihi haline gelmis olup, ihracat imkanlarini gündeme getirmektedir.