EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Bağlı Ortaklıklar Resim

Sermayesinin yüzde ellisinden fazlası iktisadi devlet teşekkülüne veya kamu iktisadi kuruluşuna ait olan işletme veya işletmeler topluluğundan oluşan anonim şirketlerdir.

6461 sayılı Kanun hükümleri saklı kalmak üzere bağlı ortaklıklar, TCDD Yönetim Kurulu tarafından tespit edilen işletme politikaları ile ana hedeflere göre hareket eder. (TCDD Ana Statü Madde 16 (3)

Bağlı ortaklık genel müdürü, TCDD ve bağlı ortaklık yönetim kurulunca alınan kararların uygulanması ve bağlı ortaklığın yönetiminde; görevlerini tedbirli bir yöneticinin özeniyle yerine getirmek ve bağlı ortaklığın menfaatlerini dürüstlük kurallarına uyarak gözetmekle yükümlü ve aksine davranışlardan sorumludur. (TCDD Ana Statü Madde 16 (4))

TCDD’nin; TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ ve en son kurulan TCDD Taşımacılık A.Ş,  olmak üzere 4 adet bağlı ortaklığı bulunmaktadır.

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş.)

TCDD’nin dördüncü Bağlı Ortaklığı olarak en son kurulan şirkettir.

Türkiye’de Demiryolu Sektörünün Serbestleşmesiyle ilgili 2013 yılında yürürlüğe giren 6461 sayılı “Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında Demiryolu Tren İşletmecisi olarak, yolcu ve yük taşımacılığı ile lokomotif ve vagonların bakım-onarımlarını yapmak üzere 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren faaliyetlerine başladı.

• TÜLOMSAS ( Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. ) 
 1894 yılında Eskişehir’de kuruldu.

Ana faaliyeti TCDD’nin lokomotif ve vagon ihtiyacını karşılamak olan TÜLOMSAŞ, çeşitli tipte lokomotif, demiryolu bakım aracı, bojili yük vagonu, çeşitli tipte dizel motor, alternatör, cer motoru, çelik ve pik döküm üretim kapasitesiyle Türk Ağır Sanayiinin lokomotifi olarak hizmet vermektedir. 

 

 TÜDEMSAS ( TÜRKIYE DEMIRYOLU MAKINALARI SANAYII A.Ş.) 
Buharlı lokomotif ve yük vagonlarının tamirini yapmak üzere "Sivas Cer Atölyesi" adıyla 1939 yılında kuruldu.

Her türlü yük vagonu ve yedek parça üretiminin yanı sıra yük ve yolcu vagonu tamiri yapmaktadır. 

 

• TÜVASAS (TÜRKIYE VAGON SANAYI A.Ş.) 
TCDD’nin yük ve yolcu vagonlarını, tamir amacıyla “Adapazarı Cer Atölyesi” adıyla 1951 yılında işletmeye açıldı.

Yolcu vagonu, ray otobüsü, elektrikli metro ve banliyö setleri ile dizel tren setleri üretilmektedir.