EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
İştirakler Resim

HYUNDAI EUROTEM (Demiryolu Araçları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi)

Hızlı trenler dâhil Türkiye’de üretilemeyen her türlü modern demiryolu araçlarının üretimi ile pazarlaması ve satış sonrası hizmetleri faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere, TCDD’nin %15 iştirakiyle 04.07.2006 tarihinde Adapazarı’nda kuruldu.

 

SİTAŞ (Sivas Travers İmalat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi)

Gelişen teknoloji ve artan demiryolu yatırımları sonucu ihtiyaç duyulan yeni tip traverslerin üretimine yönelik olarak, TCDD’nin  %15 iştirakiyle 05 Mayıs 2011 tarihinde kuruldu.

 

VADEMSAŞ (Voestalpine Kardemir Demiryolu Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi)

Her türlü konvansiyonel ve yüksek hıza uygun demiryolu makası üretimi, pazarlaması ve satış sonrası hizmetleri faaliyetlerinde bulunmak üzere TCDD %15 iştirakiyle 26 Mayıs 2010 tarihinde kuruldu.

 

İZBAN (İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi)

İzmir banliyö sistemini geliştirme kapsamında Aliağa-Alsancak-Cumaovası arasındaki mevcut demiryolu hattı amacıyla Mart 2005’te imzalanan protokolle TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin yüzde 50 hisseli ortaklığıyla kuruldu.

Halen Aliağa-Alsancak-Selçuk arasındaki 136 km uzunluğundaki demiryolu hattında ve 41 istasyonda hizmet vermektedir.


RAYSİMAŞ (Raylı Sistemler Mühendislik Müşavirlik Anonim Şirketi)

Demiryolu, Hafif Raylı Sistem ve Metro Hatları ile bu sektörde kullanılan araçlara yönelik etüd ve projeler hazırlamak, bu sistemlerde kullanılan araçların sertifikasyon işlemlerini yapmak amacıyla TCDD'nin % 50 iştirakiyle 10.07.2017 tarihinde kuruldu.