EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Ankara YHT Gar Resim
ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN GAR

TCDD’nin İlk Yap- İşlet- Devret Projesi

Başkentin mimari zenginliğine zenginlik katacak mimari projeye sahip Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından ilk defa Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edildi.

Yeni gar binası, tarihimizde, türkü ve şiirlerimizde, hatıralarımızda önemli yeri olan mevcut Ankara Gar’a dokunulmadan inşa edildi.
 

Türkiye ve Ankara’nın Prestij Eseri

TCDD’nin yeni vizyonuna uygun olarak hız ve dinamizmi temsil edecek şekilde tasarlanan eser, günümüz mimari anlayışını yansıtıyor.  

Mimarisi ve sosyal donatılarıyla Türkiye’nin ve Başkent’in prestij eserleri arasındaki yerini alacak Ankara YHT Gar, Başkentray, Ankaray ve Keçiören metrolarına bağlantısı olacak şekilde inşa edildi.
 

50 bin yolcuya hizmet verecek

Ankara YHT Gar, günlük 50 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek.

Aynı anda 12 adet YHT setinin yanaşabileceği 3 adet peron ve 6 adet demiryolu hattı bulunan proje, 194.460 m2 kapalı alandan ve zemin katlar dahil toplam 8 kattan oluşuyor.

Başkentin kalbi Ankara YHT Gar’da atacak

Ulaşım hizmetlerine yönelik birimlerin yanı sıra kapalı-açık toplam 1.910 araçlık otopark hizmetlerinin verileceği Ankara YHT Gar’da; ticari alanlar, cafe-restoran, iş ofisleri ve çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleri ile otel gibi sosyal ve kültürel donatılar bulunuyor.

Tüm yolcularımız konforlu seyahat olanaklarına kavuşurken, kentin sosyal ve kültürel hayatı Ankara YHT Gar’da buluşuyor.

En son teknoloji kullanılarak engellilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanan YHT Gar, başkentin cazibe merkezi haline geliyor.
 

Trenleri TCDD işletecek

2 yılda inşa edilen ve 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Gar İşletmesi (ATG) tarafından işletilecek Ankara YHT Gar, bu süre sonunda TCDD’ye devredilecek. Yeni garın tren işletmeciliği TCDD tarafından yürütülecek.