EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
BAŞKENTRAY Resim

Ankara'da kentiçi trafik sorununa çözüm getirmek ve Ankaralılara çağdaş demiryolu hizmeti vermek üzere BAŞKENTRAY projesinin inşasına başlandı.

Banliyö hattı ile Yüksek Hızlı ve konvansiyonel tren işletmeciliğinin birbirinden ayrılması amacıyla banliyö hattı ile Yüksek Hızlı ve konvansiyonel tren işletmeciliğinin birbirinden ayrılması amacıyla Sincan-Ankara-Kayaş arasında; Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Marşandiz arasında 6 ve Marşandiz-Sincan arasında 5 hatlı yeni demiryolu yapılıyor.

Hat üzerindeki istasyonlarımızın tamamı engelli vatandaşlarımızın da kullanımına uygun hale gelecek şekilde yeniden tasarlanarak inşa ediliyor.

Yolcu trafiğinin yoğun olduğu Sincan, Lale, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Mamak ve Kayaş istasyonlarında yolcuların gıda, kitap, gazete vs. ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri kapalı istasyon alanları oluşturulacak.

Proje kapsamında ayrıca Etimesgut Emirler'e YHT Batı Aktarma Garı inşa edilecek.

Sincan-Kayaş-Sincan arasında 5 dakikada bir tren işletilecek. Günde 200 bin yolcuya hizmet verecek BAŞKENTRAY ile Ankara trafiği rahat bir nefes almış olacak.