EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TATVAN-VAN YENİ FERİBOTUNU BAKANLAR İNCELEDİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Van Milletvekili Beşir Atalay, Türkiye-İran transit demiryolu hattının bağlantısını sağlamak üzere; Van Gölü üzerinde Tatvan-Van arasında işletilen dört adet feribotun daha yüksek hızlı ve daha yüksek kapasiteli iki adet feribotla değiştirilmesi projesi kapsamında inşa edilen feribotta, incelemelerde bulundu.

 

Mayıs’ta Hizmete Girecek Feribotun Mayıs ayında devralınacağını müjdeleyen Bakan Yıldırım; "Önce tersane yaptık, sonra feribotu tamamladık.” dedi.

 

136 Metre Uzunluğunda ve Tamamen Tatvan’da Yapıldı.

Türk mühendis ve işçisinin emeği olan projenin inşa süreciyle ilgili teknik bilgileri paylaşan Yıldırım: ”Feribot 136 metre uzunluğunda ve tamamen Tatvan'da yapıldı. Tamamen Türk Mühendislerinin projelendirdiği, Türk işçilerinin ve mühendislerinin el emeği göz nuru bir iştir. Kıt şartlarda böylesine önemli bir projeyi gerçekleştirmek önemli bir başarıdır. İnşa aşamasında buraya yurt dışından makine getirmeye kara vermişlerdi. Ben yüklenici firmaya ‘buraya yerli makine kuralım’ dedim. Eskişehir’de bunları inşa ettik her biri 8 bin beygir gücünde olan bu makineleri feribotta kullandık.” dedi.

 

Feribot Yüksek Manevra Kabiliyetine Sahip

Yıldırım, yüksek manevra kabiliyeti sayesinde feribotun 360 derece dönebildiğini, bunun yanaşma sırasında yaşanan zaman kaybını ortadan kaldıracağını söyledi.

 

Üç Kat Fazla Yük… Yüzde 60 Daha Fazla Tasarruf… Tatvan-Van arası 4.5 saatten 3 saate düşüyor.

Yeni feribotların hizmete girmesiyle Tatvan- Van arasındaki seyahat süresinin 4 saat 30 dakikadan 3 saate düşeceğini ifade eden Yıldırım;  feribotun taşıma kapasitesinin önceki feribotlara göre üç kat daha fazla olacağını ve tamamen yerli makinelerin kullanıldığını, yakıt tasarrufunun ise önceki feribotlara göre yüzde 60 daha fazla olacağını ifade etti.

 

Denize İnşa edilen Demiryolu

Yıldırım, ülke ve bölge için büyük önem arz eden feribot için düşüncelerini “Bu aslında denize inşa edilmiş bir demiryoludur. Bunu böyle görmek lazım. Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü. Biz bir adım daha öteye gittik ve trenleri denizin altından geçirdik. Şimdi de arabalar geçecek” cümleleriyle dile getirdi.