EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD BULGARİSTAN VE ROMANYA DEMİRYOLU ÜÇLÜ TOPLANTISI

Türkiye, Bulgaristan, Romanya arasındaki mevcut demiryolu taşımacılığı ve üç ülke arasındaki demiryolu yük taşımacılığının geliştirilmesi ve işbirliğine yönelik olarak; 15 Nisan 2015 tarihinde TCDD – BDZ CARGO(Bulgaristan) – CFR MARFA (Romanya) Demiryolu heyetlerinin katılımıyla TCDD Genel Müdürlüğünde bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya katılmak üzere TCDD’ye gelen Bulgaristan ve Romanya Demiryolları heyeti, önce TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretin ardından TCDD Yük Dairesi Başkanı İbrahim Çelik’in başkanlığında, Bulgaristan BDZ Cargo Genel Müdürü Lyubomir ILIEV, Romanya CFR Marfa Genel Müdürü Ion Soare’nin katıldığı üçlü toplantıya geçildi.

Türkiye, Bulgaristan ve Romanya arasındaki mevcut demiryolu taşımacılığı ve üç ülke arasındaki demiryolu yük taşımacılığının geliştirilmesi ve işbirliği olanakları görüşüldüğü toplantıda;

. Bulgaristan ve Romanya demiryollarında serbestleşme süreci ve sonrasında yaşanan gelişmeler,

. Türkiye – Bulgaristan – Romanya üzerinden Avrupa’ya ve tersi yönde semi-treyler (TIR kasası) taşıma projesi ile söz konusu trenin teknik parametreleri belirlenerek projenin en kısa sürede hayata geçirilmesi, 

konuları ele alındı.