EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULTRASONİK RAY ÖLÇÜM ARACININ TEST SONUÇLARI ALMANYA DA DEĞERLENDİRİLİYOR

ULTRASONİK RAY ÖLÇÜM ARACININ TEST SONUÇLARI ALMANYA'DA DEĞERLENDİRİLİYOR.

Bazı basın organlarında yer alan, Anadolu Ajansı kaynaklı olan haberlerde; " Ankara-Eskişehir hattında sefer yapmak üzere İspanya'dan 18 Kasım 2007 tarihinde teslim alınan ilk hızlı tren setimizin ölçüm aracının bulunamaması nedeniyle raylara indirilemediği " şeklindeki ifadeler yanlış anlaşılmaya neden olmuştur.

Yapımı halen devam eden ve şu anda geçici kabulü için ölçüm ve değerlendirilmesi yapılan Ankara-Eskişehir hızlı tren hattımızda kullanılmak üzere İspanya'dan satın alınan yüksek hızlı tren setimiz halen Behiçbey-Etimesgut mevcut konvansiyonel hattımızda standartlarda öngörülen program dahilinde test sürüşlerine devam etmektedir.

Haberde iddia edildiği gibi ultrasonik ray ölçüm aracının temin edilmemesi söz konusu değildir. Almanya'dan temin edilen ultrasonik ray ölçüm aracı ile hızlı tren hattının ultrasonik testleri yapılmış, yukarıda bahsedildiği üzere test sonuçlarının değerlendirilmesi Almanya'daki ölçüm yapan firma laboratuarında devam etmektedir. Değerlendirme sonuçları beklenmektedir.

Diğer taraftan, kış şartları nedeniyle sinyalizasyon çalışmalarının aksaması nedeniyle bu işlerin tamamlanması beklenmektedir.