EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
"ANKARA-SİVAS YHT PROJESİ'NDE ADIM ADIM SONA YAKLAŞIYORUZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara-Sivas YHT Projesinde adım adım sona yaklaşıldığını, yılsonuna doğru da test sürüşlerine başlanacağını açıkladı.

Bakan Turhan, 31 Ağustos Cumartesi günü, 2019Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesindeki Ankara-Sivas YHT Projesi şantiyesinde incelemede bulundu. Sorgun ilçesinde ray kaynağı ve ray serimi çalışmalarına eşlik etti. Yüksek Hızlı Demiryolu Travers Fabrikasında üretim çalışmalarını inceledi.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un da eşlik ettiği incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Turhan, projenin yüklenici firmalarından yapım çalışmalarıyla ilgili bilgi aldıklarını aktararak, "Bugün ülkemizin önemli projelerinden biri olan Ankara-Sivas YHT Projesinin Sorgun Mevkiinde ray kaynağı çalışmasına katıldık. Adım adım sona yaklaşıyoruz. Artık bu projede ray döşeme işi hızlandı. Yerköy ve Sivas arasında yaklaşık 100 kilometreyi buldu. Yerköy-Kırıkkale arasında ise ray döşeme çalışmalarını başlattık. 8 kilometrelik bir kesim de orada tamamlandı." dedi.

Çalışmaların bundan sonra daha hızlı şekilde yürüyeceğini dile getiren Turhan, Ankara-Sivas YHT Hattının yaklaşık 66 kilometre uzunluğunda 46 tünel yapısı barındırdığına anlatarak, “ 27,5 kilometre uzunluğunda 53 adet viyadüğümüz var. 611 adet köprü ve menfez yapısı, 217 adet de alt ve üst geçit bu projenin bünyesinde inşa edildi. Toplam sanat yapısı sayısı 930 adet. Bu projede 110 milyon metreküp kazı yapıldı. 30 milyon metreküp de dolgu imalatı gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

“YILSONUNA YAKIN TEST SÜRÜŞLERİNE BAŞLAYACAĞIZ”

Altyapı çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığına işaret ederek, viyadük ve tünellerde devam eden çalışmaların önümüzdeki aylarda tamamlanmış olacağını vurgulayan Turhan, bu yılsonuna yakın bu hat üzerinde test sürüşlerine başlanacağını, test sürüşlerinin tamamlanmasından sonra da etap etap bu hattı trafiğe açmayı planladıklarını söyledi. Yüksek hızlı trenin milletimize verilmiş olan önemli bir hizmet olduğu aktaran Turhan, “Avrupa'da 6, dünyadaki 8 ülkeden birisiyiz. Daha önceki yıllarda Ankara-İstanbul hattını ve Ankara-Konya hattını yüksek hızlı tren hizmetiyle buluşturduk. Şimdi de Ankara’mızı Doğu Anadolu’daki şehirlerimize Yüksek Hızlı Tren hizmeti vermek için burada tüm işçilerimiz, mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, teknikerlerimiz azimle gayretle çalışıyor, bir an önce bu hizmeti inşallah vatandaşlarımıza sunmak için gayret ediyorlar.

“PROJEDE EMEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ben burada, bu hizmeti veren işçisinden mühendisine, teknisyeninden proje mühendisine yöneticisine kadar herkese teşekkür ediyorum. Tabi bu hizmetlerin başında Sayın Cumhurbaşkanımız var. Bizler de onun gösterdiği 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için onun ekibiyle birlikte azimle gayretle çalışıyoruz. Bizim amacımız, hedefimiz milletimize hizmet etmektir. Ona hak ettiği yaşam standardını ve yaşam kalitesini sunmaktır." diye konuştu.