EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
"DEMİRYOLLARI HAFTASI"NDA İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ANKARA GAR'DA

"DEMİRYOLLARI HAFTASI"NDA İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ANKARA GAR'DA

Demiryollarının kuruluşunun 152. yıldönümü ve "Demiryolları Haftası" çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.

Bu kapsamda bu yıl kutlanmaya başlanan "Demiryolu Haftası" ile İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencilerine demiryolunu anlatmak ve sevdirmek için okul gezilerine öncelik verildi.

Bu gezilerden biri de Ankara Mamak Hamdi Bulgurlu İlköğretim Okulu'nun 7 ve 8. sınıf öğretmen ve öğrencileri tarafından gerçekleştirildi.

Ankara Gar'da gezme imkânı bulan öğrenciler önce Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk Konutu ve Demiryolu Müzesi'ni gezdi. Görevliler tarafından Müze binası ve Gar binasının yapılış süreci ve tarihte üstlendiği roller anlatıldı. Öğrencilerin ilgiyle gezdikleri müzede merak ettikleri sorular cevaplandırıldı.

ÖĞRENCİLER NELER SÖYLEDİ

Atatürk Vagonu'nu ardından Gar'da sergilenen Hicaz Demiryolu Sergisi'ni gezen öğrencilerden Reyhan ÖZTÜRK: "Müzelerden sonra bu sergiyle başka bir atmosfere girmiş gibi olduk, her şey çok güzel, tarihimiz hakkında bilmediğimiz pek çok şeyi öğrenme fırsatı bulduk" dedi.

Demiryolu Sanat Galerisi ve müzesi ile Açıkhava Buharlı Lokomotif Müzesi'ni gezen 8. Sınıf öğrencisi Bilge Şevval YILDIRIM ise " Kayseri ve Balıkesir'e trenle yolculuklar yapmıştım. Tren yolculuğu çok güzel, hızlı trenler yakın zamanda başlayınca aynı zamanda hızlı bir yolculukta yaşayabileceğiz" dedi.

Bu yıl İlköğretim ve Ortaöğretim sınıflarında "Demiryolları haftası" kutlanmaya başlaması ile çocuklarda tren sevgisi oluşturmayı hedeflediklerini belirten Öğretmenler Sezin SÜNNETÇİ ve Hatice ÖZTÜRK müzeler ve sergi ile çocuklarda bir tarih bilinci oluştuğuna dikkat çekerek katkılarından dolayı tüm demiryolculara teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kuruluşumuz arasındaki işbirliği ile bu yıl kutlanmaya başlanan "Demiryolu Haftası" kapsamındaki faaliyetler devam edecek.