EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
"MİLLİ AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ KURTULUŞ TRENİ"

"MİLLİ AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ KURTULUŞ TRENİ"

Türkiye topraklarının %85'i erozyon tehdidinde.

Her yıl 500 milyon ton toprağı erozyonla kaybediyoruz.

Hedef, 5 yılda 2,3 milyar fidan.

Amasya Tamimi'nin 89.Yıldönümü nedeniyle "2008 yılı ağaçlandırma seferberliği" kapsamında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Amasya'dan yola çıkan "Milli Ağaçlandırma Seferberliği Kurtuluş Treni"nin yolculuğu Ankara'da sona erdi.

 

Treni Ankara'da karşılayan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Veysel Eroğlu; istiklalin kolay kazanılmadığını, şehitlerimizin vatan toprağı için canlarını, kanlarını verdiğini, bugünkü neslin görevinin de vatan toprağını korumak ve muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak olduğunu vurgulayarak, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında Türkiye ekonomisinin dünyada ilk 10 arasına girmesini hedeflediklerini söyledi.

Eroğlu, "Milli mücadele ruhuna uygun olarak söz veriyoruz; 2012 yılının sonuna kadar 2 milyon 300 bin hektar araziyi ağaçlandıracağız. Ülkemizi yeşillendireceğiz. Bu alan az değil, yaklaşık Trakya'nın, Belçika'nın, küçük bir Avrupa ülkesinin yüzölçümüne yakın bir alandır" dedi.

 

Amasya Valisi Celalettin Lekesiz de, Amasya Genelgesinden sonra milli mücadelenin fikirden eyleme dönüştüğünü anlatırken, "22 Haziran 1919'da Amasya Tamimi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temeli Amasya'da atıldı. Kurtuluş eyleme dönüştü. Mustafa Kemal'in "Milletin istikbalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır." sözü ile milli iradeye geçişin temellerini attığı yerdir Amasya "dedi.

 

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ise ağaçlandırma treniyle, Amasya Genelgesi'ne bir başka anlam kattıklarını, erozyon ve çölleşme gibi bir diğer tehlikeye dikkat çektiklerini belirtti.

Kahveci: " Türkiye topraklarının %85'i erozyon tehdidi altında. Ülkemizde her yıl 500 milyon ton toprak erozyonla yok oluyor. Amasya Tamimi ile ülke bütünlüğü sağlandı. Toprak işgalinden kurtulduk. 1 Kasım 2007'de Başbakanlık genelgesi ile ulusal ağaçlandırma ve erozyon kontrolü seferberliği başlatıldı. Bu kapsamda her yıl 2,3 milyon hektar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrolü yanında imar-ıslah çalışmaları yapılarak 2,3 milyar fidan dikilecek."dedi.

Amasya'dan Ankara'ya gelen Milli Ağaçlandırma Seferberliği Kurtuluş Treni ile güzergahlarda vatandaşlara çam fideleri, çeşitli bitkiler ve erozyon konusunda bilgilendirici dokümanlar da dağıtıldı.