EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
"MEME KANSERİNDE ERKEN TANI YAŞAM KURTARIR' PROJESİ ANKARA GAR'DA BAŞLADI.

“MEME KANSERİNDE ERKEN TANI YAŞAM KURTARIR” PROJESİ ANKARA GAR'DA BAŞLADI.

TCDD, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, TCDD Vakfı, Ankara Demirspor Kulübü işbirliğiyle “Meme Kanserinde Erken Tanı Yaşam Kurtarır” konulu Sosyal Sorumluluk Projesi 25 Temmuz 2009 günü saat 10.30'da Ankara Gar'da yapılan törenle başladı.

Törende söz alan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof.Dr.Tezer Kutluk, meme kanserinde dünyada yılda 1 milyon kişinin hayatını kaybettiğini, erken teşhis ile hastalıktan kurtulma oranının %90'ların üstünde olduğuna değinerek bu projeyi ülkemizin her yerinde uygulamayı hedeflediklerini belirtti.

H.Ü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ömer Aran ise çağımızda kadınların en önemli sorunlarından birisinin de meme kanseri olduğunu ifade ederek her 5-6 kadından birinin yüksek risk grubunda olduğu söyledi. Aran, kadınların hastalık hakkında bilgilendirilmelerinin önemini vurgulayarak kişinin kendi kendine yapacağı muayenenin erken teşhis ile hayat kurtaracağını kaydetti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman yaptığı konuşmada işin tıbbi boyutunun dışında trenin sadece yolcu taşımadığını, demiryollarının 100 yılı aşkın sürede ülkemizin en ücra köşelerine sinemayı, tiyatroyu götürerek önemli kültürel katkılar sağladığını söyledi. Karaman, bu sosyal sorumluluk projesinin de dünya ilk olduğunu belirtti.

Kampanya çerçevesinde, dört farklı tıp fakültesi öğrencisi, Türkiye'nin 23 il ve 1 ilçesine “meme kanseri” için trenle gidecek. 25 Temmuz -25 Ağustos 2009 tarihlerinde arasında; Ankara, Afyon Ali Çetinkaya, Adana, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Niğde, Sivas, Karaman ve İskenderun olmak üzere, gar ve istasyonlarında saat: 12.00-14.00 arasında standlarda “meme kanseri” konusunda bilgi verilirken, ayrıca trenler ile şehirlerin kültür ve turizm yerleri başta olmak üzere, kalabalık merkezlerinde broşürler dağıtılacak.

25 Temmuz 2009'da Erzurum Ekspresi'yle Ankara Gar'dan başlayarak, 25 Ağustos'a kadar içinden tren geçen kentlere ulaşacak olan kampanya ekibinin ilk durakları; 26 Temmuz  (Pazar) Sivas, 27 Temmuz (Pazartesi) Elazığ, 29 Temmuz  (Çarşamba) Malatya, 30 Temmuz  (Perşembe) Diyarbakır, 1 Ağustos (Cumartesi) Kayseri, 3 Ağustos (Pazartesi) Erzurum olacak.