EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
"TİYATRO TRENİ" ANADOLU TURNESİNE BAŞLADI.

"TİYATRO TRENİ" ANADOLU TURNESİNE BAŞLADI.

TCDD ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçen " Tiyatro Treni" Anadolu turnesine 28 Mayıs 2008 günü Ankara'dan başladı.

Tiyatro Treni'ni, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Genel Müdürümüz Süleyman Karaman ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin ile medya temsilcileri, demiryolcular ve vatandaşlar uğurladı.

Tiyatro Treni'nde; TCDD'nin TÜLOMSAŞ'a özel olarak yaptırdığı, dünyada tek olan Tiyatro Vagonu ile yataklı ve yemekli vagon bulunuyor.

Vagon sahnesinde, Devlet Tiyatroları Trabzon Bölge Müdürlüğü'ne ait Haşmet ZEYBEK'in yazıp Yönetmenliğini Volkan ÖZGÖMEÇ'in yaptığı 'Düğün ya da Davul' adlı oyunu, 5 Haziran'a kadar Yozgat-Yerköy, Kayseri, Kayseri-Karaözü, Sivas, Malatya, Elazığ, Muş ve Tatvan' da sergilenecek.

Uğurlama sırasında duygularını paylaşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay; " Amacımız sanatı Anadolu'nun her yerine ulaştırmak. Demiryolu bu bakımdan en uygun ulaşım sistemi. Ayrıca TCDD gösteri sanatları için çok özel bir vagon üretmiş. Teknoloji ile sanatı buluşturan "Tiyatro Treni" Anadolu'nun birçok yerine tiyatro sanatını ulaştıracak. Yaşamında hiç tiyatro ile tanışmayan insanlarla buluşacak. Bu parkur ilk. Öyle inanıyorum ki TCDD ile işbirliğimiz artarak devam edecek." şeklinde konuştu.

Genel Müdürümüz Süleyman KARAMAN ise ;" Son beş yıldır demiryolunu eski itibarına kavuşturmak için sürekli projeler üretirken, bir yandan da eskiden olduğu gibi sosyal ve kültürel hayatın merkezinde yer almasını hedefledik. " dedi.

Karaman; " 2006 yılında bağlı kuruluşumuz TÜLOMSAŞ'a yaptırdığımız "Tiyatro Vagonu" da bu anlayışımızın ürünüdür. Bu vagonun en önemli özelliği, tiyatro için özel olarak tasarlanmış olmasıdır. Bu vagonumuz oyun sahnelenmek için, kulis ve makyaj odası da dahil, olmak üzere mühendislerimiz tarafından özel olarak tasarlanmıştır. Tiyatro vagonumuzun başka bir özelliği de dünyada ilk olmasıdır. Bunu da burada gururla belirtmek isterim. "

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de: " Demiryolları ve Devlet Tiyatroları çok güzel bir projenin ortaklığını yapıyor. Demiryollarının "Vagon Tiyatrosu" olduğunu duyunca, trenle sanatı buluşturmak istedik. Türkiye'de ve dünyada ilk kez yapılan bir organizasyonu gerçekleştirdik. Bir trenin gara girip, vagonun kapağını açıp, oyuncularıyla oyununu oynaması daha sonra yoluna devam etmesi dünyada bir ilk. O bakımdan heyecan verici. Demiryolları ve Garlar insan hayatında çok önemli. Gar ve istasyonlarda proje yapmak bize büyük bir heyecan veriyor. Bu proje için büyük bir hazırlık yaptık. Hatların uygun olduğu ve Demiryolları ile anlaştığımız başka güzergâhlarda da bu tip projeler düzenlemek istiyoruz ."

Bilgin ayrıca; " Avrupa Tiyatroları Birliği "Vagon Sahnesi" projemizi başından beri izliyor, kendileri de bu projenin içinde olmak istedi. 2009 'da Ankara'dan Stuttgard'a kadar olan güzergâhtaki ülkelerin şehirlerinde kendi oyunlarını oynayacaklar. Tiyatroyla yetişen nesiller güzel değerlere sahip olur. Bu amaca katkılarından dolayı TCDD'ye teşekkür ediyoruz. " dedi.