EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ÇİN VE TÜRKİYE ARASINDA DEMİRYOLU ANTLAŞMASI İMZALANDI...

DEMİRYOLU  ANTLAŞMASI  ÇİN HALK CUMHURİYETİ İLE TÜRKİYE CUMHURİYETİ ARASINDA İMZALANDI…

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Çin Demiryolu Bakanı  Liu Zhıjun arasında mutabakata varılan metin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı  Wen Ciabao arasında  8 Ekim 2010 ‘da  imzalandı.

 

iki ülke bakanları arasında Demiryolu İşbirliği Anlaşması'nın  yanı sıra  Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Çin Ticaret Bakanlığı Arasında Yeni İpek Yolu Bağlantısı Hakkında Ortak Çalışma Grubu Oluşturulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası, Ulaşım Altyapısı ve Denizcilik Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası da  imzalandı.

 

Başbakan Erdoğan: Çin ile Tüm İlişkiler TL ve Yuen üzerinden yürütülecek…

 

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında 8 anlaşmanın imzaladığını vurgulayarak, bu sayede ilişkilerin farklı bir noktaya taşındığını ifade etti. Özellikle ulaştırma alanında Çin Halk Cumhuriyeti ile ortak projelerin yürütüldüğünü hatırlatan Erdoğan; nükleer enerji, termik ve hidroelektrik santraller ile ilgili de işbirliği konularının konuşulduğunu söyledi.

 

“Ve bu ortak anlaşmaların imzalanmasıyla birlikte Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki geleceğe yönelik ilişkilerimiz çok daha farklılık kazanmış oluyor. Özellikle ulaştırmada  bildiğiniz gibi şu anda Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren Hattını birlikte yapıyoruz. Aynı şekilde Ankara-Sivas birlikte yürüyor. Bundan sonraki süreçte 4 bin 500, 5 bin kilometrelik demiryolu ağımızı, Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte yapmayı da hedefliyoruz. Temenni ederiz ki uygun şartlarda finansmanın temini ile  bu çalışmaları birlikte yürütürüz. Bu konuda da görüşmeleri de kendileriyle ayrıca yapmış bulunuyoruz.

 

İki ülke arasındaki ilişkileri stratejik işbirliği seviyesine yükseltmeyi arzuladıklarını ifade eden Erdoğan, bütün ilişkilerin TL ve YUEN bazında yürütülmesi konusunda da mutabakata vardıklarını  söyledi. Türkiye ile Çin arasındaki havayolu ulaşımını artırmak istediklerini belirten Erdoğan, "Bir diğer nokta da Kars-Tiflis-Bakü hattıyla ilgili adım var. Biz İstanbul'u Pekin'e bağlayacak adımı atma kararlılığı içerisindeyiz. Marmaray 2013'te bitiyor. Şu anda Edirne- Kars arasında belli bir bölgesi bitmiş olan hızlı tren hattının, bunlarla tamamlanması suretiyle modern İpekyolu'nu da yeniden tesis etme imkanına kavuşacağız" dedi.

 

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Ciabao ise karşılıklı olarak stratejik işbirliği kurulmasına karar verildiğini söyledi. Ciabao, güven artırıcı ve stratejik bağlamda görüşmeler yapmak üzere Başbakan Erdoğan'ı Çin'e davet ettiğini belirterek, Türkiye ile ticari ilişkileri daha ileri seviyeye götürmek istediklerini kaydetti.