EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ÇİN HEYETİ EDİRNE-KARS DEMİRYOLU İÇİN TÜRKİYE DE

ÇİN HEYETİ EDİRNE-KARS DEMİRYOLU İÇİN TÜRKİYE'DE… 

 

Çin Halk Cumhuriyeti Demiryolu Bakanlığı ve T.C. Ulaştırma Bakanlığı Arasında 7 Aralık 2010 tarihinde imzalanan "Edirne-Kars Demiryolu İşbirliği Anlaşmasında” yer alan projelerin ilerlemesini hızlandırmak amacıyla, Çin Demiryolu Yapım Şirketi (CRCC), Üçüncü Demiryolu Araştırma ve Dizayn Kuruluşu Grubu (TSDI) ve CRS Şirketi temsilcilerinden oluşan Çin Heyeti, 16-26 Ocak 2011 tarihleri arasında  ülkemizde bulunuyor.

 

İki ülke heyetleri arasında yapılan ilk görüşmelerde, Türkiye - Çin Halk Cumhuriyeti Demiryolu Projesi Ortak çalışma Grubu kurulması konusunda mutabakata varıldı. Bu mutabakat neticesinde, anılan projelerin hızlandırılmasına yönelik olarak Çin tarafıyla yapılacak ortak çalışmaları yürütmek üzere Kuruluşumuz teknik elemanlarından oluşan bir Ortak Çalışma Grubu oluşturuldu. Projenin yol haritasını belirlemek üzere çerçeve anlaşmasının oluşturulması için çalışmalar devam etmektedir. 

 

Çin Heyeti, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı ziyaret edecek. Türkiye'deki çalışmaları kapsamında  İstanbul ve Malatya'da da incelemelerde bulunacak.