EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ÖĞRENCİLERİN TATİL KEYFİNE YHT DOPİNGİ

‘Yüz Güler Yüz' Projesi kapsamında Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nden Ankara'ya gelen öğrenciler, Yüksek Hızlı Tren (YHT) konforuyla tanıştı. Ankara Gar'dan törenle Mevlana diyarı Konya'ya uğurlanan öğrenciler, YHT önünde bol bol fotoğraf çektirdi.
.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın “100 Güler Yüz” Projesi kapsamında 25 ilden başarılı 2500 ortaöğretim öğrencisi, ilk bindikleri uçak ve YHT ile İstanbul ve Konya'da medeniyetimizin izlerini keşfe çıktı. Bu kapsamda Başkent'e gelen öğrenciler, Ankara Gar'dan törenle Konya'ya uğurlandı. Önce Ankara Gar Kompleksi'ni gezen öğrenciler, peronda bekleyen YHT önünde de bol bol fotoğraf çektirdi.
.

Uğurlama töreninde konuşan Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdülkadir Mahmutoğlu, Konya gezisi öncesi öğrencilere tavsiyelerde bulundu. YHT'nin ülkemiz için büyük kazanç olduğuna vurgu yapan Mahmutoğlu, geziye katılan birçok öğrencinin ilk kez YHT ile seyahat edeceğini belirtti. Gezinin kültürel etkileşim açısından önemli olduğunu ifade eden Mahmutoğlu, “Konya, insanlığın ortak mirasıdır. Yaklaşık 700 yıldır Mevlana'yı dinliyoruz. Yolculuk boyunca Mevlana'nın “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.' sözünü düşünmelerini istiyorum.” diye konuştu.
.

Diyarbakır'dan İstanbul'a uçakla gittiklerini söyleyen öğrenciler, gökyüzünün göründüğü kadar masum olmadığını ve çok heyecanlandıklarını belirttiler. Öğrenciler, YHT'den çok etkilendiklerini kaydetti.
.

Konuşmaların ardından öğrenciler, YHT ile Konya'ya uğurlandı.
.