EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İŞÇİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

TCDD ve Bağlı Ortaklıklarında toplam 12 bin 582 işçiyi kapsayan 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ilk toplantısı, 25 Nisan 2017 Salı günü TCDD Genel Müdürlüğü Büyük Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıya, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Türk İş ve Demiryol İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek’in yanı sıra, Bağlı Ortaklıklar, Demiryol-İş ve TÜHİS yetkilileri katıldı.

“DEMİRYOLCULUK YENİDEN İTİBARLI HALE GELDİ” 

Toplantıda konuşan ve demiryolculuğun yeniden itibarlı hale geldiğini vurgulayan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 1 Mart 2017 tarihinden 28 Şubat 2019 tarihine kadar iki yıllık süreyi kapsayacak 27.Dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerine başlanacağını ifade ederek, bugüne kadar olduğu gibi bu dönem görüşmelerin de karşılıklı iyi niyet çerçevesinde sonuçlandırılacağına inancının tam olduğunu belirtti.

Demiryolu Sektöründe hükümetlerin desteğiyle son yıllarda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını ve hepsi birbirinden önemli çok sayıda proje yürütüldüğünü söyleyen Apaydın, “Memleketimizi baştanbaşa şantiye sahasına, demiryolu otobanına dönüştüren bu çalışmaları geceli gündüzlü çalışan fedakâr çalışanlarımızla yapıyoruz. Döşenen her metre rayda, dönen her tekerde onların emekleri var, alın teri var. Harcanan bu emekler ve elde edilen başarıların sonucunda çok şükür ki demiryolunda çalışıyor olmak, demiryolcu olmak yeniden itibarlı hale gelmiştir. Bu nedenle çalışanlarımızın temsilcisi olan sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Demiryolu Sektörün serbestleşme süreci kapsamında TCDD’yi yeniden yapılandırdıklarını, Bağlı Ortaklıklara TCDD Taşımacılık A.Ş. adıyla bir yenisini daha eklediklerini söyleyen Apaydın sözlerini şöyle tamamladı: “27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, TCDD ve bağlı ortaklarımızda çalışan daimi ve geçici toplam 12.582 işçimizi kapsayacaktır. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin makul olan en kısa sürede karşılıklı anlaşarak sonuçlandırılacağına inanıyor, işçilerimize, sendikalarımıza ve demiryollarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

“HEDEFİMİZ DEMİRYOLLARINI ÜLKENİN EN ÜCRA KÖŞELERİNE GÖTÜRMEK”

Demiryollarına geldiğinde kendisini evinde hissettiğini söyleyen Türk-İş ve Demiryol-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise TCDD çatısı altında olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti ve bu güne kadar işçi işveren hiç ayırmadıklarını ve bugün de aynı noktada olduklarını söyledi.

Demiryollarında işçilikten sendikacılığa kadar birçok görevlerde bulunduğunu ve Toplu Sözleşme masasında Şube Başkanı, Demiryol İş Genel Başkanı, Türk İş Genel Mali Sekreteri ve Türk İş Genel Başkanı olarak yer aldığını anlatan Atalay, “Bizler demiryolcuyuz. İşçi arkadaşlarım çocuklarını buradan aldığı maaşla büyüttüler. Çocukları doktor, hâkim oldular.  15 Temmuz gecesi ülkemizi işçi memur ayrımı gözetmeksizin hep birlikte koruduk. Allah o günleri bir daha yaşatmasın. Hedefimiz demiryollarını bu ülkenin en ücra köşelerine götürmek, çünkü bu ülkede 24 saat görev yapan birkaç kurum var. Bir asker var, bir polis var bir de demiryolcular var. Çünkü bizim istasyonlarımız 24 saat açık” şeklinde sürdürdü.

Atalay konuşmasını, “Bu kurumda görev yapan bu masanın etrafında görev alıp rahmetli olanlara Allah rahmet eylesin, mekânlarını cennet yapsın. Hasta olanlara cenabı Allah şifa versin. Sizlere de bizlere de sağlık ve afiyet versin” diyerek noktaladı.

“ORTAK AKIL YÜRÜTÜLMELİ”

TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek de TUHİS’in yarım asırlık varlığı ile her zaman emeğin yanında yer aldığını ifade ederek; “Karşılaşılabilecek sorunlarda karşılıklı olarak yürütülecek ortak akılla sorunları çözeceğimize inanıyoruz.” dedi.

Demiryollarının “Demiryolu refah ve ümran tevlit eder” sözünü yerine getirmiş bir kuruluş olarak, Avrupa’da ne varsa Türkiye’ye de getirdiğini belirten Çiçek, demiryollarının gelişmesinde büyük pay sahibi olan işçilerin emeğinin temsilcisi olarak tüm çalışanlara şükranlarını sunarak görüşmelerin hayırlı uğurlu olmasını diledi. 

ÇİÇEKLE BAŞLADI

27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ilk toplantısında, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Türk İş ve Demiryol İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TÜHİS Genel Sekreteri Adem Çiçek birbirlerine çiçek takdim ettiler.