EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İHALE SÜRECİ BAŞLADI; ANKARA-İZMİR YHT İLE 3,5 SAATE İNECEK

İHALE SÜRECİ BAŞLADI; ANKARA-İZMİR YHT İLE 3,5 SAATE İNECEK.

 

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin ilk etabı Ankara-Afyonkarahisar kesimi 28 Aralık'ta ihaleye çıkıyor.  Ankara-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin 2015 yılında hizmet vermesi planlanıyor. Yılda 6 milyon yolcu taşıması planlanan hat, en az 250 kilometre hıza uygun olarak yapılacak. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük ve 189 köprü inşa edilecek.

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir ile Ankara arasını 3,5 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nin ilk etabı için 28 Aralık 2011'de tekliflerin alınacağını belirterek, ikinci etabın da gelecek yıl ihale edileceğini ve projenin iki taraftan da inşa edilir hale geleceğini açıkladı. Yıldırım, bakanlığının İzmir için gerçekleştireceği 35 proje arasında yer alan İzmir ile Ankara arası YHT Projesi'nde ilk adım niteliğinde olan Ankara-Afyonkarahisar etabı için tekliflerin 28 Aralık 2011'de alınacağını, tekliflerin alınmasıyla hattın yapımına başlanmış olacağını söyledi. Bakan Yıldırım, Afyon-İzmir bölümünün İzmir tarafında da proje çalışmalarının devam ettiğini, YHT için en iyi organizasyonu yapmayı hedeflediklerini belirterek, ''İzmir-Afyonkarahisar bölümünü gelecek yıl ihale etmeyi planlıyoruz. Bu sayede proje iki taraftan da inşa ediliyor hale gelecek. Söz verdiğimiz gibi adım adım İzmir'i başşehrimize hızlı trenle bağlıyoruz'' dedi.

 

Ankara-İzmir YHT hattının Afyonkarahisar üzerinden İzmir'e ulaşacağını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:  ''Proje, Ankara ile İzmir arasındaki 824 kilometrelik mesafeyi ve trenle 14 saati bulan seyahat süresini kısaltmayı hedefliyor. Çalışmalar tamamlandığında iki il arasındaki mesafe 640 kilometreye, seyahat süresi ise 3,5 saate düşmüş olacak. Çünkü Ankara-İzmir YHT hattını çift hatlı ve en az 250 kilometre hıza uygun olarak yapıyoruz. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük, 189 köprü yapılması planlanıyor. Proje tamamlandığında bu hatta yılda 6 milyon yolcu taşınması öngörülüyor.''

 

Projenin Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Yıldırım, hattın 2015'e kadar hizmete verilmesini amaçladıklarını belirtti.

 

Dört bin kişi istihdam edilecek

 

Projede yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilmesini beklediklerini ifade eden Bakan Yıldırım, ''Hattın hizmete verilmesiyle seyahat süresindeki kısalma ekonomimize de önemli katkı sağlayacak. Sadece İzmir-Ankara YHT hattının taşıt işletme, zaman ve akaryakıt tasarrufundan ekonomiye sağlayacağı katkı yıllık 700 milyon lirayı bulacak'' diye konuştu.

 

Uçak yolculuğuna alternatif olacak

 

Yıldırım, hattın iki kent arasında 8-9 saat olan karayolu yolculuğunun yanı sıra havaalanlarındaki bekleme süreleri dikkate alındığında 3,5 saati bulan uçak yolculuğuna alternatif olacağını sözlerine ekledi.