EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İLK ŞEBEKE BİLDİRİMİ ÇALIŞTAYI

Demiryolu sektörünün serbestleşme sürecindeki ilk,“Şebeke Bildirimi ve Uygulamaları Çalıştayı” 13-16 Kasım 2017 tarihleri arasında Ayaş’ta yapıldı.

Çalıştaya, TCDD adına Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, DDGM Genel Müdürü İbrahim Yiğit, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Veysi Kurt, Demiryolu Taşımacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Salkaya ile İZBAN Banliyö Taşımacılığı Ticaret AŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ yetkililerinin yanı sıra sektörde faaliyet gösteren firma temsilcileri katıldı.

Tren İşletmecileri için yetkilendirme, Şebeke Bildirimi ve Uygulamaları, müşteri ilişkileri, kapasite tahsis işlemleri, kapasite geliştirme işlemleri, altyapı ücretlendirme süreçleri ve sektörün yeni yapısında yaşanan sorunların görüşülmesi ve çözüm önerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Çalıştay’ın açılışında bir konuşma yapan TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun “2017 ve 2018 Dönemi Şebeke Bildirimi”  Bakanlığımızın onayı ile ilan edilmiştir.

Demiryolu tren işletmecileri ile ilgili işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesini sağlamak üzere; ‘Kapasite Yönetim Sistemi’  kurulmuş olup canlı kullanıma alınmıştır. Kurulan sistem ile işletmeci talepleri, kapasite tahsisi, erişim sözleşmelerinin imzalanması ve faturalama işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilerek dinamik bir yapı oluşturulmuştur.

 2017 Şebeke Bildirimi ilanı sonrası sektörde faaliyet gösteren TCDD Taşımacılık A.Ş. ve İZBAN A.Ş. den kapasite talepleri alınmış ve tahsisleri yapılarak 1.156 adet Erişim Sözleşmesi imzalanmıştır. Dönem içerisinde yapılan ilave talepler için Erişim Sözleşmesi imzalama süreci devam etmektedir. Bu gün itibari ile hazırlanan Erişim Sözleşmesi sayısı 2.488 adet olmuştur.” dedi.

2018 Dönemi Şebeke Bildirimi’nin UDH Bakanlığı’nın onayı ile 11 Mayıs 2017 tarihinde ilan edilmesinin ardından,  2018 dönemi için demiryolu tren işletmecilerinin kapasite taleplerinin alındığı ve Tahsis ve Erişim Sözleşmelerinin imzalanma sürecinin devam ettiği bilgisini veren Uygun, ”2019 Dönemi için Şebeke Bildirimi hazırlık çalışmaları devam etmekte olup Bakanlığımızın onayı sonrası 15 Aralık 2017 tarihinde ilan edilmesi beklenmektedir. “ diye kaydetti.

Yeni kurulan Trafik ve İstasyon Dairesi Başkanlığı’nın  demiryolu trafiği, istasyonları ve lojistik merkezlerini kapasite tahsisine, şebeke bildiriminde belirlenen esaslara ve modern işletmecilik kurallarına göre emniyetli, düzenli ve kesintisiz olarak yönetme görevini üstlendiğini söyleyen TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, “Tablet Trafik Cetveli ile Tren Hareket Bildirim Formunun hazırlanması, tren hareket bilgilerinin sisteme girilmesi, Trafik Yönetim Merkezleri tarafından trafik idaresi kayıtlarının tutulması,  Tren hareketlerinin izlenmesi ve DTİ’lere bilgi verilmesi  araç tescili / periyodik muayenesi ile makinistlerin ehliyet, bröve ve sağlık muayenesinin sistemsel kontrolünü sağlaması için, Trafik İşletme Sistemi ‘nin kurulmasına yönelik çalışmalarımızda sona gelinmiştir.” diye konuştu.

DDGM Genel Müdürü İbrahim Yiğit, DDGM süreçleri ve sektörün yeni yapısına vurgu yaparken, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt ise, demiryolu ile ilgili düzenlemeler yapılırken bütün paydaşların görüşlerini almanın önemine işaret etti.