EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İLK DİZEL SETİ

TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN İLK DİZEL TREN SETİ “ANADOLU”, İZMİR - TİRE ARASINDA SEFERE BAŞLADI

Türkiye'nin ilk yerli üretim dizel tren seti “Anadolu”, 30 Mayıs 2011 tarihinde İzmir Alsancak Garı'nda düzenlenen törenle İzmir-Tire hattında sefere başladı. 

 

Düzenlenen törene, Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar V. Talat Aydın, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Yıldırım: İzmir'de güzel işler yapıldı

Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım törende yaptığı konuşmada, TCDD Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TÜVASAŞ tarafından üretilen “Anadolu” isimli rayotobüsü ile ilklerin şehri İzmir'e bir ilk hizmeti daha sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda ülkenin gelişmesi ile eş anlamda olan demiryollarının yarım asır boyunca adeta unutulduğunu ancak son 8 yılda yeniden canlandırılmaya çalışıldığını ifade eden Yıldırım, "Son sekiz yılda 11 bin km demiryolunun yarıdan fazlası yenilendi. 2 bin km'den fazla yüksek hızlı tren hattı yapıldı. Son olarak İzmir-Ödemiş, İzmir- Balıkesir, Aydın-Nazilli- Denizli hatları yenilendi. Bu hatlarda ulaşım süresi yarı yarıya düştü" dedi.

İlk yerli tren setinin Koreliler ile ortak lisans altında Türk mühendis ve işçileri tarafından üretildiğini belirten Yıldırım, A‘dan Z‘ye tamamen Türk tasarımı ve imalatı olan tren setlerini yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yıldırım, demiryolu sanayisini kurmayı ihmal etmediklerini, geçmişte sadece ithalatı yapılan ray konusunda yaşanan mağduriyetleri gidermek üzere Karabük‘de ray üretimini başlattıklarını söyledi. Karabük‘ün önemli miktarda ray ihracatı yapar hale geldiğini bildiren Yıldırım, aynı gelişmeyi traverste, makasta, bağlantı elemanlarında hatta yüksek hızlı tren setlerinde de sağlamaya başladıklarını ifade etti.

Marmaray için 441 tane set alınacağını, bunun için Korelilerin yerli ortaklıkla TÜVASAŞ fabrikasında üretime başladığını söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu:

“2013‘de inşallah Türk-Kore ortak yapımı tren setleri hizmet vermeye başlayacak. Şu anda epey set üretildi, testleri yapılıyor. İzmir‘de TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla İZBAN hattı açıldı. Haftalık 650 bin yolcu taşıyor. Elde set olsa günlük 500 bine çıkacak, ellerinde araç olmadığı için sefer sayısını artıramıyorlar, ihtiyaca cevap veremiyorlar. Marmaray 2013‘de devreye girecek, bu süre zarfında o hat için elimizdeki fazla setleri verelim. Bu arada İZBAN ihalesini yapsın, yeni setleri aldıktan sonra bize iade eder. Böylece İzmirlilerin bu ihtiyaçlarını görelim. Hizmet olunca siyaset olmaz. Bu anlayışla İzmir‘de güzel işler yapıldı” dedi.

Demiryollarının İstiklal Mücadelesi'nin sembolü olduğunu ifade eden Yıldırım, bu mücadelenin İstanbul‘da kararlaştırıldığını, Ankara‘dan yönetildiğini, İzmir‘de de zaferle noktalandığını kaydetti.

Kıraç : Tüvasaş ''Küllerinden Doğdu”

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise Marmara depreminde en çok sıkıntıyı çeken bölgede yer alan TÜVASAŞ'ın Anadolu treniyle ayağa kalktığını, ''küllerinden doğduğunu'' belirterek TÜVASAŞ'ı tebrik etti.

Karaman: “Anadolu”nun İzmir-Tire hattında hizmete girmesinin sembolik anlamı var

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise törende yaptığı konuşmada,  TCDD tarafından talep edilen 84 araçlık Dizel Tren Seti Projesi kapsamında üretilen ilk yerli dizel setinin demiryolu tarihinin başlangıç hattı İzmir-Tire hattında hizmete girmesinin sembolik bir anlamının da olduğunu ve üretimi devam eden araçların Ülkemizde yakın kentler arası yolculukta konfor seviyesini yükselteceğini dile getirdi.

Karaman, İzmir'de hizmete giren yeni tren setleriyle İzmir-Nazilli arasının 5 saatten 2,5 saate indirdiklerini söyledi.   ‘‘Anadolu” ismi verilen setin 4 milyon avroya mal olduğunu, 160 kilometre hız yapabildiğini, her tür konfora sahip olduğunu anlatan Karaman, bu hatta 110 dakika süren yolculuğun 90 dakikaya ineceğini, 50 yaşındaki eski setlerin emekliye ayrılacağını ifade etti.

Kocaoğlu: İZBAN için yeni alt ve üstgeçitler yapıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise TCDD- İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile kurulan İZBAN A.Ş.'nin çocukluk hastalıklarını gidermeye çalıştığını, projede öngörülemeyen ancak ihtiyaçtan doğan alt ve üst geçitlerin yapılmaya başlandığını Torbalı'ya kadar uzatılacak hattın proje ihalesinin yapıldığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından “Anadolu”, Alsancak Garı ile Tire arasındaki ilk seferine çıktı. İlk seferde treni Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım uzunca bir süre kullandı.

İlk yerli dizel seti “Anadolu”, İzmir ile Tire arasında günde 3 gidiş 3 geliş toplam altı sefer yapacak. Yolcunun istediği şekilde ayarlayabileceği uçak tipi koltuklar, anons sistemi, LCD ekranlar vasıtasıyla bilgilendirme sistemi mevcut. 3'lü setlerde ikisi engelli olmak üzere 198 kişi, 4'lü setlerde ise 256 koltuk oturma kapasitesi bulunuyor.

Çift taraflı kumanda kabini bulunan her bir tren setinde maksimum yolcu konforunu sağlamak amacıyla tam otomatik iklimlendirme, UIC şartlarına uygun elektronik kontrollü otomatik kapı ve fren sistemine sahip araçlarda en son teknolojiler kullanılıyor.