EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İLK YHT GARI POLATLI DA

İLK YHT GARI POLATLI'DA AÇILDI

 

YHT'lerin Yeni Durağı: Polatlı…

 

Ülkemizin ilk YHT Garı, 16 Şubat 2010 tarihinde Ankara- İstanbul ve Ankara-Konya Hızlı Tren hatlarının kavşak noktası Polatlı'da törenle hizmete açıldı.

 

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Elazığ Milletvekili M. Necati Çetinkaya, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı M.Habib Soluk, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Yüksek Hızlı Trenle Polatlı'ya geldi. Tren, Polatlı YHT Garı'nda Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman BİLGİN, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik ve vatandaşlar tarafından karşılandı.

 

“Türkiye Dünyanın parlayan yıldızı”

 

Polatlı protokolü, demiryolcular ve vatandaşların katıldığı Polatlı YHT Garı'nın açılış treninde konuşan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, sekiz yılda çok büyük hizmetler yaptıklarını, artık Türkiye'ye “Dünyanın parlayan yıldızı” dendiğini belirtti.

 

Bu hizmetler içinde ulaştırma hizmetlerinin ve demiryollarının büyük yer tuttuğunu kaydeden Çiçek, ülkemizde demiryollarının uzun yıllar ihmal edildiğini, Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizin hızlı tren ağlarıyla öreceklerini söyledi.

 

İstanbul'da yapımı devam eden Marmaray'ın önemine değinen Çiçek, Marmaray ile kıtaların, denizin altından bağlanacağını, Çin'den kalkan bir trenin Kafkaslardan Anadolu'ya, buradan Avrupa'ya ve Londra'ya gideceğini ifade etti ve bu mutlulukları yaşatan tüm bakanlık personeline teşekkür ediyorum dedi.

 

“Çok şey borçlu olduğumuz Polatlı, her türlü hizmete layıktır”

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Polatlı YHT Garı'nı hizmete açarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un ''Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda'' mısralarının Polatlı'yı aklına getirdiğini anlatan Yıldırım, Türkiye'nin bu topraklarda bağımsızlık mücadelesi verdiğini, Türkiye'nin özgürlük mücadelesinde Polatlı'ya çok şey borçlu olduğunu söyledi. Her karışında şehit kanı olan Polatlı'nın her türlü hizmete layık olduğunu dile getiren Yıldırım, bu nedenle Bakanlık olarak demiryolu ağlarını Polatlı'da birleştirerek yurdun 4 bir yanına ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

 

Bu hedef doğrultusunda önemli adımlar atıldığını belirten Yıldırım, başta Ankara-İstanbul ve Ankara-Sivas hatları olmak üzere ülkeyi demiryolu ağlarıyla örecek önemli hatların Polatlı'dan geçeceğini ifade etti.Yıldırım, şöyle konuştu: ''Bugün inşaatı devam eden 2 bin kilometrenin üzerinde YHT projesi hattı var. 11 bin kilometre demiryolunun 6 bin kilometresini yeniledik. Demiryollarında yüzde 100 dışa bağımlıydık. Bugün yüksek hızlı demiryolu raylarını, Marmaray'ın tren setlerini yapan bir Türkiye var. Yurt dışına lokomotif, ray, demiryolu bağlantı ekipmanları ihraç ediyoruz.''

 

Polatlı'ya yapılan tesisin hizmete girmesiyle Ankara-Eskişehir arasında faaliyet gösteren yüksek hızlı trenlerin 2 ile yapılan 4'er seferin de Polatlı'da duracağını bildiren Yıldırım, Polatlı Gar'da demiryolu hizmeti alacak öğrenci ve yetişkinlere aylık bilet alımında büyük indirim yapılacağını kaydetti.

 

"Demiryolları, hava yolları yaptık bu da yetmedi gönüllerinize de yol yaptık." diyen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Polatlılılara müjde verdi. Yıldırım, "Öğrencilere aylık 100 lira, diğerlerine 130 liraya Polatlı-Eskişehir Polatlı Ankara arası istediğiniz kadar yolculuk yapacaklar." dedi.

 

 

“Polatlı koluna bir altın bilezik daha taktı”

 

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Polatlı'nın açılışı yapılan YHT Garı ile artık daha fazla fark edilir hale geleceğini söyledi.

 

Kalkınmada ulaştırmayı lokomotif yapan ülke ve kentlerin daha hızlı geliştiğine dikkat çeken Vali Yüksel, son yıllarda ulaştırma alanında yapılan yatırımlarla ülkemizin hızla geliştiğini, ulaştırma sektörü içinde demiryolunun da önemli bir yer tuttuğunu kaydetti. Yüksel, bakanlığı döneminde yaptığı icraatlarla Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırm'a “Ulaştırma sektörünün atom karıncası” dedi. Ülkemizin doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini birbirine demiryolu hatları ile bağlamak için gece-gündüz çalışan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a teşekkür eden Yüksel, Ankara'nın ulaştırma yatırımları ile geliştiğini, Bu YHT Garı ile Polatlı'nın bileğine bir altın bilezik daha taktığını söyledi.

 

“Polatlı Ankara ve Eskişehir'in kapı komşusu oldu”

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise yaptığı konuşmada, Polatlı'ın Ankara-Eskişehir ve Konya YHT hatlarının kavşak noktasında yer aldığını belirtti.

 

YHT Garı hakkında bilgiler veren Karaman, Gar'ın yolcular, idari ve teknik birimlere ait olmak üzere toplam 1200 m2 inşaat alanına sahip olduğunu, normal, yaşlı ve engelli yolcuların rahat ve güvenliği için her türlü donanım düşünüldüğünü belirtti Karaman, üç adet yolcu peronu bulunan Gar'ın yaklaşık 4.000.000 TL'ye malolduğunu söyledi.

 

YHT ile Ankara-Eskişehir arasındaki yolculuğun kısaldığına da değinen Karaman şöyle konuştu:

 

“YHT ile  Eskişehir 50 dakika, Ankara 40 dakikadır. Şimdilik diyorum. Çünkü, Ankara –Eskişehir 1 saat 5 dakikaya indiğinde, bu süreler daha da kısalacaktır.  Polatlı gerçekten büyük şans yakaladı. Eskişehir, Ankara,  bu yıl da Konya adeta kapı komşusu olacaktır.

 

Polatlı, sadece YHT garına ve YHT seferlerine kavuşmamakta, YHT hatlarının kavşak noktası haline gelmektedir. Çekirdek YHT ağının kalbinde yer alan Polatlı'nın bir eli Ege'ye bir eli Kars'a,  Asya'ya, Avrupa'ya uzanmaktadır. Polatlının kaderi değişmiş, bahtı gülmüştür. Hayırlı, uğurlu olsun…”

 

“Polatlı daha hızlı gelişecek”

 

Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik de yaptığı konuşmada, Polatlı YHT Garı'nın Polatlı'nın gelişiminde çok önemli yer tutacağını ifade etti. Çelik, Polatlı'yı demiryolu ve karayolunda kavşak nokta yapma sözü veren ve bu sözünü yerine getiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a teşekkür etti.

 

 

Bu arada Polatlı YHT Garı'ndan ilk bilet alan ve Eskişehir'de üniversite öğrenimi gören Serdar Babu adlı yolcu ile törene katılan bakanlar hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Konuşmaların ardından Polatlı Garı'n açılış kurdelası kesildi. Törenden sonra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Piri Reis Ölçüm Treni ile Polatlı Konya hattında yapılan ölçümlere eşlik etti.

 

Ankara-Eskişehir-Ankara arasında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren (YHT) Ankara'dan ve Eskişehir'den yapılan 4'er seferinde, Polatlı'da yapımı gerçekleştirilen ilk  YHT garında duracak.

 

Ankara-Polatlı:  10 TL, Polatlı-Eskişehir: 15 TL : Polatlı'dan Ankara'ya ekonomik sınıf bilet ücreti; tam 10 TL, genç, öğretmen, gidiş-dönüş vb. % 20 indirim uygulanan grup; 8 TL, çocuk ise 5 TL. Polatlı'dan Eskişehir'e bilet ücreti ise;  tam 15 TL, % 20 indirim grubu 12 TL, çocuk 7,5 TL olarak belirlendi.

 

Polatlı'da YHT Garına Ücretsiz Otobüs Seferleri: Diğer taraftan, Polatlı Belediyesi, yeni YHT Garına bir ay boyunca ücretsiz otobüs seferleri düzenleyecek.

 

Polatlı, Yüksek Hızlı Tren Garı'nın hizmete girmesiyle, sadece Ankara ve Eskişehir'e değil, İstanbul, Bursa, Kütahya, Afyon'a da bağlantılı seferlerle hızlı ve rahat bir şekilde ulaşma imkanına kavuşacak.