EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İRAN HEYETİ YHT'DE'

TCDD ile dünya demiryollarının örgütsel çatısını oluşturan Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC)'nin  ortaklaşa düzenlediği Yüksek Hız Seminerine katılan İran heyeti, 5 Ekim 2012 tarihinde yüksek hızlı trenle Polatlı'ya giderek yüksek hızlı tren projeleri konusunda bilgi aldı, incelemelerde bulundu.
.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın ve üst yönetimin eşlik ettiği geziye; İran Yollar ve Kentsel Kalkınma Bakanı Ali Nikzad, İran Demiryolları Başkanı Saheb Mohammedi, İran Demiryolları Dış İlişkiler Yatırımlar Genel Müdürü Abbas Nazari katıldı.
.

Ulaştırma konusunda daha önce Bakan Yıldırım'ı ziyaret kararı aldıklarını belirten Nikzad, ziyaret öncesi kara, hava, demiryolları ve deniz ulaşımı  konusunda görevli yardımcılarını Türkiye'ye gönderdiğini, dün akşam da ilgili Türk bürokratlarla görüşmelerin yapıldığını söyledi. Ulaştırma sektöründe demiryollarının ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Nikzad, İran'da 11 bin kilometre mevcut demiryolu ağı bulunduğunu, 11 bin kilometre demiryolu yapımı için de karar alındığını belirtti. Konuk Bakan Nikzad, bu nedenle Türkiye'den 120 bin ton ray alımı için Bakan Yıldırım ile anlaştıklarını kaydetti. 
.

Bugüne kadar bir çok ülkenin hızlı tren projelerini yakından takip ettiklerini belirten konuk Bakan, Türkiye'deki hızlı tren projesini gerçekleştiren Süleyman Karaman ve ekibini tebrik etti .Eskişehir-İstanbul hattının yapımının tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul arasında da YHT'nin hizmete gireceğini kaydeden Nikzad, bunun da büyük bir adım olacağını vurguladı. 
.

İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Nikzad, YHT'yi inceleme fırsatı sunduğu için TCDD Genel Müdürü Karaman'a teşekkür etti.
.