EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İSKURT, LÜLEBURGAZ ŞANTİYESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve beraberindeki heyet ile birlikte 28.08.2020 tarihinde Çerkezköy-Halkalı Projesi Lüleburgaz şantiyesinde incelemelerde bulundu.

229 km uzunluğa sahip hattımız tamamlandığında Halkalı-Kapıkule arası 4 saatten 1 saat 20 dakikaya düşerken, mevcut hat kapasitesi de 4 kat daha artacak. Ayrıca bölgedeki yoğun kara trafiğini azaltarak ulaşımın gelişmesine katkı sağlayacak.

Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demiryolu bağlantısını sağlayacak Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı, Çerkezköy-Kapıkule ve Halkalı-Çerkezköy demiryolu kesimlerinden oluşuyor.

Çift hatlı, 200 km hıza uygun sinyalli ve elektrifikasyonlu olarak inşa edilecek hatta yük ve yolcu trenleri çalışabilecek.

Proje ile birlikte Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri hızlı tren ağına bağlanacak.

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattıyla, Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu’nun önemli bir parçası tamamlanmış olacak.

Hat tamamlandığında Türkiye ve Trans Avrupa ağlarını yüksek kalitede birbirlerine bağlayacak.

Bölgede üretilen sanayi ürünlerinin ihracat imkanları artacak, imalat sanayisine gerekli olan hammaddenin taşınması sırasında oluşacak lojistik maliyetleri azaltacak.

Proje ayrıca 2019 yılında Avrasya Stratejik Altyapı Projeleri Liderlik Forumu’nda “Finans ve Fonlama” alanında 2019 Yılı İlham Veren Proje Ödülüne layık görüldü.