EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İSPANYA DEMİRYOLLARI ZİYARETİ

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve İspanya Demiryolları Altyapı Başkanı (ADİF) Antonio Gonzales Marin ile beraberindeki heyet Ankara-Konya YHT hattında incelemelerde bulundu.

YHT ile Ankara'dan Konya'ya giden Genel Müdür Süleyman Karaman ve İspanyol heyet garda incelemelerde bulundu.

Konya Gar'da basın mensuplarına bilgi veren Genel Müdür Karaman,  Ankara-Konya yüksek hızlı tren seferlerine bir süre önce başlandığını ifade ederek  vatandaşın YHT'ye çok büyük ilgi gösterdiğinin söyledi. Türk şirketleri tarafından yapılan, toplam 306 kilometrelik tren hattını, İspanyolların da görmesini istediklerini bunun İspanya ile işbirliğinin geliştirilmesi açısından faydalı olacağını vurgulayan Süleyman Karaman, Misafir heyetin YHT hattını çok beğendiğini belirtti.

İspanya Demiryolları Altyapı Başkanı Antonio Gonzales Marin ise Türkiye'nin çok kısa sürede yüksek hızlı tren hattında önemli mesafeler aldığına dikkat çekti. Hızlı tren hattının mükemmel bir şekilde yapılmış olduğunu aktaran Marin, ''Yolun çok güvenli olduğunu görüyorum. Her yönden mükemmel bir şekilde yapılmış bir yüksek hızlı tren hattı. Türkiye'de demiryollarının geliştirilmesi için birkaç yıldır birlikte çalışıyoruz. Tekrar görüşüp değerlendirme yapmaktan mutlu olduk.''dedi.

Heyet incelemelerden sonra Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti. Mevlana Müzesinde Konya Müze Müdürü Arkeolog Yusuf Benli tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında heyet, tekrar YHT ile Ankara'ya döndü.