EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İSTANBULLULAR DA YENİ BANLİYÖ TRENLERİNE KAVUŞTU

İSTANBULLULAR DA YENİ BANLİYÖ TRENLERİNE KAVUŞTU…

 

Avrupa standardındaki yeni banliyö setleri, Ankara'dan sonra Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı arasında da hizmete girdi.

 

TCDD tarafından temin edilen ve bir bölümü 23 Ağustos'ta Ankara'da hizmete giren yeni banliyö setlerinin diğer bölümü, 1 Eylül 2010 Çarşamba günü Haydarpaşa ve Sirkeci Gar'larında düzenlenen ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenlerle İstanbulluların hizmetine girdi.

 

“İstanbullular için seyahat etmek, çile olmaktan çıkıp zevke dönüşecek”

 

İstanbul Milletvekilleri, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Müsteşar Yardımcısı ve TCDD Yönetim Kurulu Üyesi Talat Aydın, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul ilçe kaymakam ve belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının katıldığı törenlerde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu hatlardaki yolcuların yarısının yeni banliyö setleriyle taşınacağını belirtti.

 

Zaman içerisinde setlerin tamamının değişeceğini anlatan ve hizmete giren setlerin her türlü konforu barındırdığını söyleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Yeni banliyö setleriyle İstanbullular için seyahat etmek, artık çile olmaktan çıkıp zevke dönüşecek.” dedi.

 

Banliyö hatlarının İstanbul için çok şeyin ifade ettiğini kaydeden Bakan Yıldırım, Marmaray projesinin devreye girmesiyle birlikte bu hattın önemi daha da artacağını, Marmaray projesi kapsamında Gebze'den Halkalı'ya kadar tüm sistemin yenileneceğini ve Marmaray'da hizmet verecek 340 adet tren setinin Sakarya'da yapılacağını bildirdi.

 

''60 yılın ihmalini 6 yılda gidermek kolay değil. Demiryolunda çok şey yapıyoruz'' diye konuşan Yıldırım, 11 bin kilometrelik tren yolunun 6 bin kilometresinin yenilendiğini söyledi.

Demiryollarının tarihi önemine de işaret eden Yıldırım, Kurtuluş Savaşı'nda önemli bir rolü olan demiryollarının, Cumhuriyet'in ilk yıllarında ihya edildiğini, ancak daha sonra ihmal edildiğini kaydetti. Marmaray projesinin adım adım gerçekleştiğini de belirten Yıldırım, ''2013 yılında Marmaray'ı İstanbullular ile buluşturacağız ve İstanbul'un toplu taşıma sorununu büyük ölçüde çözeceğiz. '' dedi.

 

“Demiryolu yatırımlarını destekliyoruz”

 

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar da, Yüksek Hızlı Tren projeleri, yeni yolların yapımı ve banliyö trenleri gibi Demiryollarında son yıllarda büyük yatırımlar yapıldığını, halka yeni bir hizmet getirecek ve ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan bu yatırımlara kendilerinin de destek verdiklerini belirtti.

 

Seyahatlerde demiryolu payını artırmamız lazım”

 

Törene katılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise yeni banliyölerle İstanbulluların Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci Halkalı arasında daha rahat seyahat edeceklerini belirterek, bu trenlerin 15 milyon İstanbulluya hizmet edeceğini söyledi. Mutlu, “ Ancak seyahatlerin yüzde 85'i karayoluyla yapılıyor, buradaki demiryolu payını daha da artırmamız lazım” dedi.

 

“Hayali bile güzel”

 

İstanbul Milletvekilleri adına konuşan TBMM İstanbul Milletvekili İdris Göllüce, bugüne kadar Türkiye'de demiryolunun mahsus geri bırakıldığını, şimdilerde ise yapımları devam eden Yüksek Hızlı Tren Projelerinin tamamlandığında ülkenin her tarafına en kısa sürede ulaşabilecek olmanın hayalinin bile güzel bir şey olduğunu ifade etti.

 

“Şehirlerin medeniyet ölçüsü, toplu ulaşım aracı kullanım oranına bağlıdır”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş törende yaptığı konuşmada, şehirlerin medeniyet ölçüsünün toplu ulaşım aracının kullanım oranına bağlı olduğunu vurgulayarak, şehir içi toplu ulaşım alanında belediyenin yaptığı yatırımların yanı sıra Demiryolları tarafından yapılan yatırımlarla bu oranın artacağını vurguladı.

 

 

“Banliyö setlerini biz yapalım”

 

Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demir-Yol İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise “Demiryolu hatlarında kullanılacak yeni banliyö setlerinin kendi fabrikalarımızda biz yapmak istiyoruz.” dedi.

“Yeni banliyö setleri Avrupa standardında”

 

Törende konuşan ve yeni banliyö setleriyle diğer demiryolu projeleri hakkında bilgiler veren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, on yıllarca İstanbul halkına hizmet veren ancak ekonomik ömrünü tamamlayan banliyö trenlerin, temin edilen Avrupa standardındaki yeni ve modern banliyö setleriyle değiştirdiklerini söyledi.

 

Karaman, Ankara'dan sonra İstanbul'da da Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci Halkalı arasında hizmete giren yeni banliyö setlerinin demiryolu işletmeciliğine uygun, son sistem teknik donanıma sahip; vagonlar arasında yolcu geçiş sistemi, otomatik iklimlendirme sistemleri, engelliler için donanım, emniyet sistemleri, yolcu bilgilendirme panoları ve yolcu anons sistemi gibi özellikleri bulunduğunu kaydetti.

 

Karaman şunları söyledi:

Setlerin emniyet sistemi içerisinde; makinistin sağlık nedeniyle görevini yapamaması durumunda treni durduran cihaz, makinistin sinyallere uymaması halinde treni durduran ATS sistemi, acil fren sistemi, kapılar kapanmadan trenin hareket etmeme özelliği, trenlerin hem içeriden hem dışarıdan izlenmesi için kapalı devre televizyon sistemi de yer alıyor.

 

Banliyö hattının metro standartlarına getirilmesi amacıyla temin edilen yeni banliyö setlerinin her birinin maliyeti  4.36 milyon dolar. Her türlü konfora, güvenlik sistemine sahip bulunan yeni banliyö setlerinin azami hızı 140 km/ saat,  oturma yeri 173, toplam yolcu kapasitesi ise 747.”

 

Yapımları devam eden diğer projelere de değinen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 50 yıllık bir ihmalden sonra hükümet tarafından demiryollarına hak ettiği önem verilerek, 154 yıllık geçmişi olan demiryollarına, tarihinde örneği çok az görülen büyüklükte kaynaklar ayrıldığını, kuruluş olarak, kendilerinin de bu ilgiye layık olmak ve halka daha iyi hizmet edebilmek için, tüm demiryolcularla el ele, omuz omuza verip 7 yılda 70 proje ürettiklerini belirtti.

 

“Metropollerini trafik sorununu çözecek toplu ulaşım projelerini de hayata geçiriyoruz.”

 

Yüksek hızlı tren işletmeciliğinde, dünyada 8'inci, avrupa'da ise 6'ıncı ülke olarak, demiryollarında son teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, yatırımcı ve atak bir anlayışı başlatarak, şehirlerimizin kent içi toplu taşımacılıkta raylı sistemin güçlenmesine de katkıda bulunabilen bir düzeye geldiklerini söyleyen Karaman şöyle konuştu:

 

Şehirler arası yolcu taşımacılığında başlattığımız bu yeniliklerimizin yanı sıra Ankara, İstanbul ve İzmir gibi metropollerimizdeki trafik sorununu çözecek ve halkımızın rahat ve keyifli yolculuk yapmalarını sağlayacak şehir içi toplu ulaşım projelerini de hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede; Kuruluşumuz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla kurduğumuz İZBAN şirketi tarafından yürütülmekte olan Egeray projesinin Alsancak-Cumaovası hattı çalışmaları tamamlanarak önceki gün İzmirlilerin hizmetine girdi. Yine, Başkentray projesi kapsamında temin ettiğimiz yeni banliyö setlerimizden bir bölümü, sizlerin de katılımlarıyla gerçekleştirilin törenle 23 Ağustos'tan itibaren Ankaralılara hizmet vermeye başladı. Bir bölümü Ankara'da kullanılmaya başlanan modern banliyö setlerinin geri kalan bölümü ise bugünden itibaren Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci -Halkalı arasında halkımıza hizmet verecektir.”

 

“Ankara – Konya Yüksek Hızlı Tren projesini yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz”

 

Mevcut sistemin yenilenmesi ve iyileştirilmesinden, yeni hızlı tren hatları oluşturmaya; ileri demiryolu sanayisinin geliştirilmesinden, hizmet kalitesinin artırılmasına kadar bir çok alanda önemli yatırımlar yapıldığını ve demiryollarında topyekûn bir değişim ve gelişim süreciyle geleceğe yolculuk başlatıldığını ifade eden Karaman, Yüksek Hızlı Tren projelerine de değinerek, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinin 2. etabı Eskişehir - İstanbul arası ile Ankara - Sivas Yüksek Hızlı Tren projelerinde çalışmaların hızla devam ettiğini, yapımı devam eden Ankara – Konya Yüksek Hızlı Tren projesini ise yılsonuna kadar tamamlamayı planladıklarını kaydetti.

 

İlk hareket emri Bakan Yıldırım'dan

 

Konuşmaların ardından, yeni banliyö setlerinin kurdelesi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından kesildi. Haydarpaşa –Gebze arasında hizmete giren yeni banliyö setine binerek yolculara ‘iyi yolculuklar' dileğinde bulunan ve ilk hareket emri veren Bakan Yıldırım, Sirkeci-Halkalı arasında da yeni banliyö setine binerek seyahat etti.

TCDD Türk Müziği Korosu'nun konser verdiği iki ayrı yerdeki törenlerde, halk oyunları ekipleri de gösterilerini sundular.