EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İZBAN GÜNDELİK SİYASETE KONU EDİLMEYECEK KADAR SİYASET ÜSTÜ BİR PROJEDİR

Merkezi hükümet ile yerel yönetimin ortaklaşa hayata geçirdiği, 110 kilometrelik uzunluğuyla da dünyanın en büyük banliyö sistemi olma özelliği taşıyan İZBAN Projesi'yle ilgili medyada yer alan “politik” açıklamalara  karşı aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gerekli görülmüştür.

.

1-TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışması sonucu 6 Mart 2011 tarihinde hayata geçirilen İZBAN, hem uzunluğu hem de taşıdığı yolcu sayısı bakımından ülkemizin en önemli banliyö sistemlerinden biridir. Merkezi hükümet ile yerel yönetimin ortak çalışması sonucu hayata geçirilen İZBAN, bu özelliğiyle de siyaset üstü bir projedir.

. 

2-Açıldığı 6 Mart 2011 tarihinden itibaren İzmir ulaşımına nefes aldıran hızı, konforu ve güvenliğiyle de İzmirli vatandaşlarımızın büyük beğenisini kazanan İZBAN'da ilk etapta 33 set dizisi (çeker) hizmete verilmiştir.

. 

3-Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hatta artan talebi dikkate alan TCDD, hiçbir yasal zorunluluğu olmadığı ve İZBAN'dan yasal hakkı olan hat kirasını bile alamadığı halde 10 set diziyi daha vatandaşlarımız mağdur olmasın diye İzmirlilerin hizmetine sunmuştur.

. 

4-İZBAN'la ilgili yapılan protokolde üzerine düşen tüm sorumlulukları fazlasıyla yerine getiren TCDD, hattaki set sayısını artırmak için yeni siparişler vermiştir. Bu setler en kısa sürede İzmirlilerin hizmetine sunulacaktır.

. 

5-Çekerlerin üretimini yapan KORE firmasının Grup Başkanı TCDD tarafından Türkiye'ye davet edilmiş, yapılan görüşmeler neticesinde normal teslim süresinin altında ve 1 yıldan daha kısa sürede araçların teslimi Grup Başkanı tarafından talimatlandırılmıştır.  Araçlar bir yıldan daha kısa sürede teslim alınacaktır.

. 

6-İZBAN, yapım süreci, yapısı ve işleyişi itibariyle siyasi malzemeye konu edilmeyecek bir kamu projesidir. Bu konuda bu gün basında yer alan açıklamaların “seçim startı” üst başlığında değerlendirilmesi projenin ve projeye bağlı örnek işbirliğinin doğasına uymamaktadır.

. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

.