EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İZBAN IN CUMAOVASI-TEPEKÖY HATTI'NDA SONA YAKLAŞILDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'de 80 kilometrelik İZBAN hattını 110 kilometreye çıkaracak Cumaovası-Tepeköy arasında TCDD tarafından yürütülen çalışmaların bu yılın aralık ayında bitirileceğini açıkladı. Yıldırım, hattın açılmasının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve şu anda yüzde 30 seviyelerinde olan üst geçit ve istasyonların tamamlanmasıyla mümkün olacağını belirtti.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 27 Temmuz 2013 Cumartesi günü TCDD tarafından yol inşaatı tamamlanan Cumaovası-Tepeköy hattında son aşamaya gelen elektrifikasyon tesislerinin inşaatında incelemelerde bulundu. Burada iş makinasının operatör koltuğuna geçerek, elektrifikasyon sisteminin geri iletken dönüş hattının çekilmesi işlemini gerçekleştiren ve çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Yıldırım, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Mevcut Aliağa-Cumaovası güzergâhının Torbalı'ya bağlı Tepeköy'e kadar uzatılması projesinin, 30 kilometrelik mevcut hattın yenilenmesi ve ikinci hat yapımını kapsadığını anımsatan Bakan Yıldırım, projenin TCDD tarafından üstlenilen bölümünün 130 milyon lira, Büyükşehir Belediyesine ait kısmının ise 40 milyon lira olduğu belirtti.

 

TCDD'nin altyapıyı tamamen bitirdiğini, üst yapıyla ilgili çalışmaları da büyük oranda tamamlanmış göründüğünü ifade eden UDH Bakanı Yıldırım, “ TCDD tarafından sinyalizasyon ve elektrik işleri ağırlıklı olmak üzere çalışmalar yapılıyor. Projenin tamamı bu yılın aralık ayında hazır hale gelecek ama belediye tarafından yaptırılan işler biraz daha geride görünüyor. Şu anda yüzde 30 seviyelerinde. Tabii ikisi aynı anda bitmezse hattın açılması pek mümkün olmayacak. Hattın açılması ancak üst geçitlerin, istasyonların tamamlanmasıyla mümkün olacak. Bu yüzden belediye tarafının biraz daha hızlanmasında fayda var. Arkadaşlar koordine etmeye çalışıyor. Bir an önce bitirip bu raylı sistemin Cumaovası'ndan Tepeköy'e kadar olan kısmını açmayı hedefliyoruz." dedi.Söz konusu hattın Tepeköy'den Selçuk ilçesine uzatılması için proje hazırlıklarının tamamlandığını, 26 kilometrelik bu güzergah için 13 Ağustos'ta ihaleye çıkılacağını aktaran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, İZBAN'ın kuzey aksının Aliağa'dan Bergama'ya uzatılmasını kapsayan 53 kilometre uzunluğundaki hat için proje çalışmalarının bitirildiğini ve ihale hazırlıklarının sürdüğünü anlattı.

 Menemen-Emiralem'den Manisa'ya yapımı devam eden yüksek hızlı tren projesinin de parçası konumundaki hatla ilgili yenileme çalışmalarında 9 kilometrelik ilk kısmın ihale edildiğini söyleyen Yıldırım, diğer bölüm için proje hazırlıklarına devam edildiğini sözlerine ekledi.