EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İZBAN TORBALI’YA ULAŞTI

TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi İZBAN’ı Torbalı (Tepeköy)’e kadar uzatan 30 kilometrelik yeni ilave hattın açılışı 14 Şubat 2016 tarihinde törenle gerçekleştirildi.
 

Yıldırım: “Dünyanın En Uzun Raylı Sistem Projesi”

Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İZBAN’ın, merkezi hükümet, yerel yönetim ve kamu kuruluşu işbirliği ile gerçekleştirilen örnek bir proje olduğunu vurguladı.
 

Açıldığı günden bu yana İZBAN’da 330 milyon yolcuya hizmet verildiğini ifade eden Bakan Yıldırım ayrıca şunları söyledi: "İZBAN artık Aliağa-Cumaovası arasında değil, Aliağa-Torbalı arasında hizmet verecek. Sonra Torbalı’dan Selçuk’a ve Bergama’ya uzanacak. Bir sene sonra Selçuk’u açacağız. Bu sene içerisinde bir aksilik olmazsa Bergama’yı da bağlamış olacağız. Böylece İZBAN, 187 km’lik uzunluğuyla dünyanın en uzun raylı sistem toplu taşımacılığı haline geliyor. 2013’te yapılan bir araştırmada dünyada toplu taşıma yapan 2400’ün üzerindeki sistemler incelenmiş, İzmir İZBAN projesi ‘en iyi, en başarılı işbirliği toplu taşıma projesi’ olarak birinci olmuştu”.
 

Bakan Yıldırım, İZBAN sisteminin sefer aralıklarının arttırılması, sinyalizasyon sistemiyle ilgili sorunların çözülmesi için talimatlar verdiğini, 2 ay içerisinde projedeki aksaklıkların giderileceğini müjdeledi.
 

İZBAN’ın Temelinde Uzlaşma ve Hoşgörü Kültürü Var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da konuşmasında İzmir’deki uzlaşı kültürüne vurgu yaptı. İZBAN’ın temelinde işbirliği, uzlaşma ve hoşgörünün olduğunu hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Bir araya gelmek bir başlangıç, beraberliği sürdürmek bir ilerleme, beraber çalışmak gerçek bir başarı ise, biz bunu ‘hoşgörü kenti İzmir’de gerçekleştirdik. Gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz” şeklinde konuştu.
 

“TCDD,  banliyö sistemlerini metro standardına getirmek için önemli kaynak harcıyor.”

TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ise Torbalı hattını hizmete almanın sevincini yaşadıkların belirterek emeği geçenlere teşekkür etti ve iki kurum arasındaki işbirliğinin örnek olduğuna vurgu yaptı. TCDD olarak İstanbul’da Marmaray, İzmir’de İZBAN, Ankara’da BAŞKENTRAY, Gaziantep’te GAZİRAY projeleri ile kentlerimizin trafik sorununa çözümler ürettiklerini vurgulayan Yıldız: “TCDD banliyö sistemlerini metro standardına getirmek üzere önemli kaynak harcıyor.  Cumaovası-Torbalı hattında alt ve üst yapı, elektrifikasyon sinyalizasyon ve telekomünikasyon projeleri için 142 milyon TL yatırım gerçekleştirilmiştir” dedi.

 

Proje TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İşbirliği ile Gerçekleştirildi

Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile yaptığı protokole göre, Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar mevcut tek hat demiryolu TCDD tarafından çift hatta çıkarıldı. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy’e kadar uzatılması ise yine TCDD tarafından gerçekleştirildi. Hattın diğer bölümlerinde olduğu gibi Torbalı hattında da istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edildi.

 

Hat Uzunluğu 110 Km’ye, İstasyon Sayısı 38’e Çıkıyor

Cumaovası- Torbalı kesiminin hizmete girmesiyle, halen Aliağa-Cumaovası arasında 32 istasyon ile metro standardında hizmet veren İZBAN’ın hat uzunluğu 110 km’ye,  istasyon sayısı ise Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı ve Tepeköy istasyonlarının eklenmesiyle 38’e çıkıyor.

 

Aliağa – Torbalı Hattında Günde 300 Bin Yolcuya Hizmet Verecek

Merkezde ve pik saatlerde 10 dakika ara ile işletilen 219 adet banliyö treni ile günlük ortalama 250-260 bin yolcu taşıyan İZBAN, hattın Torbalı’ya uzaması ile günlük ortalama 300 bin yolcuya hizmet verecek.
 

İZBAN, Selçuk, Bergama’ya Ulaşacak… Hedef 550 Bin Yolcu

İZBAN, Selçuk hattı ile 137 km’ye, Bergama ile 187 km’ye ulaşacak ve günlük ortalama 550 bin yolcuya hizmet verecek.

 

Tören sonrası TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, TCDD üst düzey yöneticileri ile birlikte 3. Bölge Müdürlüğü ve İZBAN sinyalizasyon ve kumanda merkezlerine teknik bir gezi gerçekleştirdi. İzban ve 3. Bölge Müdürlüğü demiryolu trafik kumanda merkezi hakkında bilgi alan Yıldız, sistem geliştirme çalışmalarını yerinde inceledi.