EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İZBAN'A 40 YENİ TREN SETİ İÇİN İMZALAR ATILDI

İZBAN'A 40 YENİ TREN SETİ  İÇİN İMZALAR  ATILDI…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman,  Hyundai Rotem CEO'su Min-Ho Lee ve çok sayıda üst düzey bürokratın katılımıyla İzmir'de kentiçi raylı toplu taşıma sistemi İZBAN'a 40 elektrikli tren seti alımı için Güney Koreli Hyundai Rotem Firması ile İZBAN Genel Müdürlüğü'nde imza töreni düzenlendi.

 

Egeray genişliyor

Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, günde 160 bin İzmirliye hizmet eden İZBAN'ın gerçekleştirilmesinde gösterdikleri uyumlu ve örnek çalışmadan dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü'ne teşekkür etti.


Yıldırım, Egeray Projesinin Ege'nin önemli merkezlerine genişleyeceğini belirterek, İzmir banliyö sisteminin kuzeyde Bergama, güneyde Selçuk'a kadar devam edeceğini, hattın 150 kilometreyi geçeceğini, Cumovası-Torbalı bölümünde çalışmaların başladığını, bugünden yolcu sayısının günlük 160 bine ulaştığını hedeflerinin ise 500 bine çıkarmak olduğunu, bunun için sefer sayısının mutlaka artırılması gerektiğini, sefer aralıklarının 6 dakikaya düşürülmesi gerektiğini vurguladı. 

Bu hedefe ulaşılması için yeni tren setlerinin gelmesi, TCDD'nin banliyo seferleri ve şehirlerarası tren seferleri ile İZBAN'ın entegre edilmesi gerektiğini kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu: ''Bu iki şeyi yaptığımız zaman günde 550 bin yolcuya rahatlıkla erişebiliriz. Proje 33 setle başladı, daha sonra biz Marmaray için yaptırdığımız tren setlerinden 10 tane buraya takviye yapmıştık. Şimdi 40 set için sözleşme imzalanıyor. Ancak önümüzdeki 2 sene bu setlerden fayda yok. Bu nedenle Marmaray için hazırlanan araçlardan takviye yapılması için çalışmalar devam ediyor.”


Tarife ve Bilet Entegrasyonu Sefer Sıklığını Artıracak


Bakan Yıldırım, TCDD ve İZBAN seferleri arasında bilet ve tarife entegrasyonuna biran önce geçilmesi yönünde talimat verdiğini, bu entegrasyonun sağlanması halinde sefer sıklığının 12 dakikadan 6 dakikaya düşebileceğini kaydetti. Yıldırım, bu sayede sabah ve akşam saatlerinde taşınan yolcu sayısının 2 katına çıkabileceğini, tren setlerinin artmasıyla bu sürenin daha da kısalabileceğini ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine rahatlıkla ulaşmış olacaklarını ifade etti. İzmir'de toplu taşıma sistemlerinin geliştiğini, bir yandan metro hatlarının da hizmete girdiğini belirten Yıldırım, ''Devam eden raylı sistem ve yeni yapılacaklar, İZBAN ile birleştirildiğinde İzmir'in toplu ulaşım altyapısı çok önemli bir rahatlama sağlamış olacak'' dedi.

Yıldırım, Güney Kore ile Türkiye arasında çok özel ilişkilerin bulunduğunu yarım asır önce başlayan kan kardeşliğinin bugün artarak devam ettiğini, Güney Kore'nin, otomotiv, raylı sistem ve altyapı projelerinde Türkiye'nin stratejik ortağı konumuna geldiğini, bu sözleşmenin de bunun ispatı olduğunu vurguladı. Tren setlerinin yapımında yerli katkı oranının yüzde 25 olduğunu, bunun giderek artacağını, son tren setlerinin tamamının Türkiye'de yapılmış olacağını ifade eden Yıldırım, Hyundai Rotem firmasından İzmir milletvekilleri olarak tren setlerine yerli katkının İzmir'deki firmalardan sağlanmasını da istediklerini sözlerine ekledi.

 

“Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanması İçin Çaba Gösteriliyor”Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee, iki ülke arasında tarihi işbirliği anlayışının son yıllarda imzalanan anlaşmalarla katlanarak arttığını söyledi. Büyükelçi Sangkyu Lee, Cumhurbaşkanları Lee Myung-Bak'ın Şubat ayında Ankara'da yaptığı temaslara dikkati çekerek, iki ülke arasındaki kan kardeşliğinin, stratejik ortaklığa dönüştürülmesi anlamında görüşbirliğine varıldığının altını çizdi. 

 

 

Sistem için yerli sanayide de üretime geçilecekTCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise Egeray ve sistemin işleticisi İZBAN'ın Bakanlık, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin örnek işbirliğiyle hayata geçirildiğini belirterek, kaliteden, konfordan ödün vermeden hizmeti genişletme çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. Sözleşmesi yapılan yeni tren setleriyle İZBAN'ın taşıma kapasitesinin iki katına çıkacağını, böylelikle sistemin Türkiye'nin en büyük raylı sistemlerinden biri haline geleceğini kaydeden Karaman, bundan sonraki süreçte sistem için yerli sanayide de üretime geçileceğini bildirdi. Tren set alımı için 340 milyon lirayla en uygun teklifi veren Hyundai Rotem'in ihaleyi kazandığını, trenlerin ilk 3 tanesinin 20 ayda, 17 adedinin takip eden 7 ayda, kalan 20'sinin ise diğer 7 ayda teslim edileceğini belirten Karaman, her treninin yüzde 25'inin ise Türkiye'de üretileceğini, bununla yerli sanayiye 85 milyon tutarında kaynak aktarılacağını söyledi. Karaman, projede yüzde 25 yerlilik oranına ilave olarak Ulaştırma Denizilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım'ın direktifiyle firma ile görüşmeler yapılarak son parti setlerin gövdesinin de Türkiye'de yapılacağının teyit edildiğini vurguladı.“ İzmirimizin raylı sistem omurgası tamamlanıyor”İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İzmir banliyö sisteminin birçok ilkleri bünyesinde barındırdığını vurgulayarak, örnek bir proje gerçekleştirdiklerini, ayrıca metronun tamamlandığını, böylece İzmir'in raylı sistem omurgasının bitirileceğini, yüzme imkanı olacak Körfez Projesi'ne de devam ettiklerini söyledi.

 

İZBAN Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Duman ise, İZBAN seferlerinin 18 ayda 50 milyon yolcuya ulaştığını, günlük 75 seferle 150 bin yolcunun taşındığını belirterek, seyir sıklığını da 8 dakikadan 6 dakikaya indireceklerini bildirdi.


Hyundai Rotem Üst Yöneticisi Min-Ho Lee ise teslimi yapılan yeni trenlerin İzmir'in ulaşımına katkı sağlayacağını söyledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da sistemin hayırlı olmasını diledi.


Konuşmaların ardından İZBAN'a 40 elektrikli tren seti alımı için Güney Koreli Hyundai Rotem şirketi ile sözleşme imzalandı.