EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İZMİR LİMANI REHABİLİTASYON PROJESİ ÇALIŞTAYDA MERCEK ALTINA ALINIYOR

BASIN DUYURUSU

20 EYLÜL 2012

 

 

İZMİR KÖRFEZİ VE İZMİR LİMANI'NIN REHABİLİTASYONU PROJESİ ÇALIŞTAYDA MERCEK ALTINA ALINIYOR…

 

İzmir ve İzmir Limanı'nın sosyo ekonomik değerini yükseltip İzmir Körfezi'nin ekolojik sistemini artıracak olan ‘İzmir Körfezi ve İzmir Limanı Rehabilitasyon Projesi' çalıştayla kamuoyuna tanıtılacak…

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'de gerçekleştirilecek çalıştayın son günü olan 21 Eylül 2012 Cuma günü kapanışa katılıp konuşma yapacak… 

 

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen proje,

 

- İzmir Körfezi'nin Güney aksı boyunca açılacak Yaklaşma Kanalı (Navigasyon) ve Manevra Dairesi,

- Liman Baseni Derinleştirilmesi ve II. Kısım Konteyner Terminal Alanı'nın oluşturulması,

- İzmir Körfezi'nin Kuzey aksı boyunca Açılacak Akıntı İyileştirme (Sirkülasyon)  Kanalı çalışmalarını kapsıyor.

Projenin ekonomik ve ekolojik getirilerinin vurgulanacağı çalıştayda, söz konusu projenin ÇED sürecinin doğru amaçlarla yapılandırılıp uygulanması amaçlanıyor…

 

İzmir Körfezi'nin yeniden hayat bulacağı ‘İzmir Körfezi ve İzmir Limanı'nın Rehabilitasyon Projesi', sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar bir çok kişinin katılacağı çalıştayda ele alınacak.

 

‘İzmir Körfezi ve İzmir Limanı'nın Rehabilitasyon Projesi Çalıştay'ının kapanışı 21 Eylül 2012 Cuma günü saat 16.30'da İzmir Kaya Termal Otel'de gerçekleştirilecek. Çalıştayın kapanışına katılacak olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşma yapacak.

 

Çalıştayda,

 

- İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi tanıtılacak, projenin ekonomik ve ekolojik getirileri vurgulanacak.

 

- İzmir Limanı'nı canlandıracak olan liman yaklaşma kanalının taranmasının, İzmir Limanı Rehabilitasyon projesinin en önemli adımını oluşturduğu,

 

- Mevcut ekipmanların revizyonunun yapılmakta olduğu ve modern ekipmanların hızla temin edildiği, yatırımların maliyetinin yaklaşık 300 milyon dolar olduğu açıklanacak.

 

 

- İzmir Limanı ve Körfezi Rehabilitasyon projeleri ile yüksek tonajlı gemilerin limana gelmesi, körfeze temiz su girişinin sağlanması ve ekolojik hayatın canlanmasının hedeflendiği belirtilecek.

 

 

- Oluşturulacak kanallar ile ekolojik açıdan hassas olan kuzey kıyıları ve Gediz Deltası Sulak Alanı boyunca Körfeze giren temiz su miktarının artacağı vurgulanarak projenin ekolojik getirileri katılımcılara aktarılacak.

 

- Buna karşılık anılan kanalların oluşturulmaması halinde, körfezin kuzey kıyılarında sığlaşmanın artması ve su kalitesinin azalması sonucunda ekolojik çeşitliliğin azalacağı ve Sulak Alan olarak ilan edilmiş bu duyarlı bölgenin önemini yitireceği vurgulanacak.