EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İZMİR LİMANI VİYADÜKLERE BAĞLANDI'

İZMİR LİMANI VİYADÜKLERE BAĞLANDI…  

 

Yeni Nakil Araçları Hizmete Verildi…

 

 
1999'da inşaatının durdurulmasıyla atıl kalan Alsancak bölgesindeki viyadükler, ağır yük taşıyan araçlar için yapılan yolla Alsancak Limanı'na bağlanırken, aktif hale getirilen yolla limandaki yeni nakil araçları Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle hizmete sokuldu  .

 
Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,  ''1999'da bu inşaat durduruldu. Yarım kalan yol demir filizleri ve viyadük ayakları ortada kaldı. Herkes merak ediyordu, 'Bu ayaklar hangi yüzyıldan kalma sanat eseri' diye. Mahkeme, bürokrasi derken yıllar yılları kovaladı. Son 8 ayda aldığımız radikal kararlarla bu yolu limana bağladık. İki işi birden çözdük. İzmir'in en güzel yolu Kordon'u bir fecaatten kurtardık, aynı zamanda yarım kalan bu yolu da limana bağlayarak ağır taşıtların şehre girmesini önledik. Bir taşla iki kuş vurmuş olduk. Karayolları Genel Müdürlüğümüz çok hummalı bir çalışma yaptı. Karar vermesi 8 yıl sürdü ama yapımı 8 ayda tamamlandı. Demek ki isteyince oluyor, azmedince yapılıyor. Atıl kalan projenin aktif hale geçirilmesinde emeği bulunan herkesi kutluyorum. İzmir Limanı'n geliştirilmesi adına ne söz verdiysek bugün birer birer yerine getiriyoruz. Viyadüklerin tamamlanması da o sözlerden bir tanesiydi. Daha çok şeyler yapacağız.''

 

''Sorunları El Ele Vererek Çözeceğiz''

 
Alsancak Limanı'nda yapılan düzeleme ve yapım çalışmalarını da dile getiren Bakan Yıldırım, atıl ambarların yıkıldığını, limanı işgal eden kirişlerin kaldırıldığını, bir iki ay içerisinde de turist gemileriyle yük gemilerini tamamen birbirinden ayıracak düzenleme için de ihaleye çıkacaklarını bildirdi.

 

Yıldırım, limanın otomasyona geçmesi için yapılan çalışmaların da tüm hızıyla devam ettiğini kaydetti .

 

İzmir Limanı'nın başarısız bir özelleştirme süreci yaşadığını ve 2,5-3 yılı bulan bekleme sürecinin ortaya çıktığını kaydeden Yıldırım, olumsuzlukları gidermek için geçen yıl limanda yaptıkları toplantıda kısa ve orta vadede yapılması gereken işleri sıralayarak 14 kalemde planlamayı tespit ettiklerini anımsattı. Liman için yapılması gereken bu iş kalemlerinden 7 tanesinin bugün itibariyle tamamlandığını dile getiren Yıldırım, kalan 7 kalemdeki çalışmaların ise devam ettiğini söyledi.


İzmir için devam eden diğer projeleri de dile getiren ve öncelikli hedefler arasında EXPO 2020'nin olduğunu belirten Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:  ''İzmir'in bütün sorunlarını, İzmirlinin bütün ihtiyaçlarını el ele vererek çözeceğiz. Yerel yönetimler kendi alanlarında yapabileceklerini yapacaklar. Biz de İZBAN'da yaptığımız gibi yine projeleri birlikte yapacağız. Yeter ki İzmirlilerin talepleri yerine gelsin. İzmir'i marka şehir yapmamız lazım. 2015 EXPO'yu kazanamadık ama çok şey öğrendik. Bu kez EXPO 2020'yi ıskalamayacağız.”

 
Törende konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç da ülkenin 8 bin 500 yıldır ufkunu açan ve İzmir'e kimlik kazandıran İzmir Körfezi'nin yeniden eski günlerine dönmesi için de Ulaştırma Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesinin değişik fikirlerinin bulunduğunu ifade eden Kıraç, çalışmalarla İzmir Limanı'nın kirlilikten arındırılacağını belirtti.

 
Başkan Kocaoğlu'ndan Bakan Yıldırım'a Teşekkür

 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise konuşmasında, Bakan Yıldırım'a teşekkür etti. Şöyle konuştu: '' Proje Karayollarının Ulaştırma Bakanlığına bağlanmasıyla gerçekleşti. İzmir Limanı'nın üçüncü nesil gemilere açılarak, Türkiye denizciliğinin ve kentin ticaretinin gelişmesini sağlayacağız.