EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İZMİR'DE 'HEMZEMİN GEÇİTLER' KONULU PANEL GERÇEKLEŞTİ

 

TCDD 3. Bölge Müdürlüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ulaştırma Emniyeti ve Kaza, İnceleme Uygulama Araştırma Merkezi (ULEKAM) tarafından, “Hemzemin Geçitler” konulu panel 22 Ocak 2015 tarihinde İzmir'de gerçekleştirildi.

TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Eğitim ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen panele, TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi İsa Apaydın, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, İZBAN Genel Müdürü Sebahattin ERİŞ, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, İstanbul Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Bakanlık Kaza Araştırma Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Kocaarslan, Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, TCDD Yol Daire Başkanı Selahattin Sivrikaya ve TCDD Tesisler Daire Başkanı Muzaffer Ergişi, TCDD Trafik Dairesi Başkanı Mehmet Uras ile üniversiteler, Emniyet Müdürlüğü, karayolları ve İnşaat Mühendisleri Odası'ndan yetkililer katıldı.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın, panel açılış konuşmasında, Alsancak Garı kompleksi içinde yıllarca yol atölyesi olarak kullanıldıktan sonra restore edip, Eğitim ve Sanat Merkezi olarak hizmete açtıkları tarihi mekanda yapılan panelde, misafirleri ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

3. Bölge Müdürlüğü ile Dokuz Eylül Üniversitesi ULEKAM'ın birlikte düzenlediği bu panelin hemzemin geçit kazaları konusunda kamuoyuna mesajlar vereceğini ifade eden Apaydın, ayrıca konunun tüm taraflarıyla masaya yatırılmasında çok önemli bir platform olacağını bildirdi.

TCDD'nin görevi olmadığı halde 2003 yılından beri hemzemin geçitlerin daha güvenli hale getirilmesi konusunda çalışmalarını yoğunlaştırarak sürdürdüğünü kaydeden Apaydın, Bu çalışmalar kapsamında yapılan iyileştirmeler sonucunda son 12 yılda kaza riski yüksek olan toplam 1.602 adet geçitin kapatıldığına işaret etti.

Geriye kalan 4.810 adet geçit sayısının ise 3.208'e düşürüldüğünü ve ilave 603 adet geçitin ise daha korumalı hale getirildiğinin altını çizen Apaydın, “Korumalı hemzemin geçit sayısı da 1.050'ye yükseltilmiş ve daha emniyetli ve konforlu geçiş için kauçuk ve kompozis kaplama yapılmıştır. Mutlulukla ifade etmek isterim ki yapılan iyileştirmeler sonucunda hemzemin geçitlerde 2000 yılında 361 kaza meydana gelmişken, 2014 Eylül ayı itibariyle bu sayı yüzde 89'luk düşüşle 41 adet olmuştur” ifadelerini kullandı.

Hemzemin geçit çalışmalarına 11 yıllık dönemde 78 milyon lira harcandı

Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projelerinde ise hemzemin geçitlerin bulunmadığını kaydeden Apaydın, çift hatlı hale getirilen konvansiyonel hatlarda da hemzemin geçitlerin kaldırılarak, alt/üst geçitlerin yapıldığına dikkat çekti.

TCDD'nin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü hemzemin geçit çalışmalarına 2003-2014 yılları arasındaki 11 yıllık dönemde toplam 78 milyon lira harcama yapıldığına değinen Apaydın, “Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Teşekkülümüz, Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapıldı. Çalışmalar sonucunda 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 6461 sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Kanunu hükümlerine uygun olarak “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelik” hazırlanmış ve 03.07.2013 tarihinde yayınlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Yönetmelik ile hemzemin geçitlerine yeni standartların getirildiğini kaydeden Apaydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, TCDD, Karayolları Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler başta olmak üzere konunun bütün paydaşlarının bir araya getirerek ortak çalışma yapılmasını amaçlamaktadır. Bu yönetmelik kapsamında çok güzel projeler hayata geçirilmektedir. Bu panel de bu ortak çalışmanın ürünüdür. Panelimizin hayırlı olmasını diler, katılımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum”

TCDD 3. Bölge Müdürü Murat Bakır ise Emniyet Yönetim Sistemi (EYS) biriminin 2012 yılında kurulduğunu ve daha sonra EYS personeli tarafından yurt içi ve yurtdışı eğitim çalışmalarına başlanıldığını kaydetti. Bu çalışmalar kapsamında son 10 yılın kaza ve olaylarının değerlendirilmesinin yapıldığını belirten Bakır, “Bu değerlendirmelerin sonucunda hemzemin geçitlerde yaşanan kazalarda gerçekleşen ölüm oranlarının yüksek olduğu tespit edilmiş ve yapılan tespitler ile bölgemiz hemzemin geçitlerinde iyileştirme ve düzeltmeler yapılmıştır” diye konuştu.

Bunların sonucunda yaşanan kaza ve olaylarda ciddi azalma eğilimleri gerçekleştiğini ifade eden Bakır, şöyle konuştu:

“Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik 03 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girmiş ve bu yönetmelik kurumumuza, belediyelere, karayollarına, valiliklere bir takım sorumluluklar vermiştir. Bu nedenle ilgili tarafların, üniversitelerin bir araya gelerek yönetmeliği, kazaları, tasarımı ve çözüm önerilerinin bir arada konuşulacağı bir organizasyon gerek duyulduğundan, Dokuz Eylül Üniversitesi Ulaştırma Emniyeti ve Kaza İnceleme Uygulama Araştırma Merkezi (ULEKAM) ve Bölge Müdürlüğümüzce böyle bir panel hazırlanmıştır”

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay ise hemzemin geçitlerde alınacak önlemler ve tedbirler ile ilgili bilgi verdi.

Açılış konuşmalarının ardından üç oturum şeklinde gerçekleştirilen panel sonunda, katılımcılara plaket ve katılımcı belgesi verildi.