EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
İZMİR-AYDIN-NAZİLLİ RAYBÜS SEFERLERİ BAŞLADI

İzmir-Aydın-Nazilli Raybüs Seferleri Başladı…


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 19 Haziran 2010 tarihinde Nazilli Garda yenilenen İzmir-Aydın-Nazilli demiryolu hattında raybüslerin seferlere başlaması törenine katıldı.


Aydın'dan Nazilli ilçesine trenle giden Bakan Yıldırım, Açılış konuşmasında öncelikle Hakkâri'deki terörist saldırıyı kınadığını ifade etti. Demiryollarının Türkiye'deki tarihine değinerek, ''Atatürk'ün doğum tarihinde 140 yıl önce yapılan demiryolunda aradan geçen zamanda hız yarıya düşmüş. Demiryollarına bakılmamış, ilgisiz bırakılmış, kaderine terk edilmiş. Biz demiryollarının yenilenmesini, trenlerin modernleşmesini kendimize ödev bildik'' diye konuştu.

 

Yıldırım: “İzmir-Nazilli arası 5 saatten  iki buçuk saate düştü”

 

İzmir-Aydın-Nazilli demiryolu hattının yenilenmesi için verdikleri sözün arkasında durduklarını söyleyen Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: ''Yenilenen demiryolu ile İzmir, Aydın ve Nazillililerin şanına yakışır trenleri hizmete soktuk. Daha önce bir buçuk saatte rahatsız edici trenlerle yapılan Aydın-Nazilli arasındaki yolculuklar 45 dakikaya, İzmir-Nazilli arası da 5 saatten  iki buçuk saate düştü. Aydın'a bu hizmeti vermek bizim boynumuzun borcu. Çünkü burası demokrasi şehidi Adnan Menderes'in memleketi. Hizmetin en iyisine layık.''

 

İzmir- Aydın- Nazilli hattının yenileme çalışmalarına toplam 150 milyon TL harcama yapıldığına dikkat çeken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi: ''TCDD, 2003 yılından bu yana mevcut sistemin yenilenmesi hedefi paralelinde yürütülen çalışmalar kapsamında, Ege Bölgesi'nde 430 kilometrelik demiryolu ağı yenilerken, ülke genelinde yaklaşık 4 bin 600 kilometre yol yenilemesi gerçekleştirdi.


Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş da törende yaptığı konuşmada İzmir-Aydın-Nazilli demiryolunun yenileme çalışmalarının tamamlanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken "140 yıl önce yapılan ve metal yorgunluğu ile hızlı trenlere izin vermeyen demiryolları, hızlı tren ve raybüs projeleri ile modern hale geldi ve vatandaşımıza hizmet verecek. Nazilli- İzmir arası raybüs seferleri ulaşımda bir alternatif olacak. Yılsonuna kadar da İzmir-Denizli demiryolu hattının tamamının yenileme çalışmaları sona erecek" dedi.

Karaman, ''Demiryolları kötü kaderini kırdı”

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'da konuşmasında Türkiye'de 1950 yılında kaderine terk edilen demiryollarının 2003 yılından itibaren büyük bir atılımla yenilenmeye başladığını söyledi. Karaman, ''Demiryolları kötü kaderini kırdı ve kara yolu ulaşımı ile rekabet eder hale geldi'' dedi.


Açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan ve Aydın-Nazilli' hattının ilginç bir tarihi geçmişi bulunuyor. Atatürk'ün doğduğu yıl olan 1881'de inşa edilen 45 kilometrelik hat, o gün bugündür bakım görmüyordu. 130 yıl aradan sonra hattın bakım ve onarımı gerçekleştirildi. Böylece, daha önce 30 kilometre süratle gidilen hatta raybüslerin hızı 100 kilometreye çıktı. Aydın-Nazilli hattı, yıllık 1 milyon 100 bin yolcu kapasiteli ve yeni teknoloji ürünü raybüsler karşılıklı 4 sefer yapacak.

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından Aydın-Nazilli Raybüs seferlerinin başlatılmasının yanı sıra yapım ve onarımları tamamlanan Balıkesir Körfez Havaalanı ve İzmir Sığacık Yat Limanı da törenle hizmete açıldı.