EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
“BAŞKENTRAY YAKINDA HAYATA GEÇECEK”

Başbakanımız Binali Yıldırım, Ankaralıların merakla beklediği Başkentray Projesinin yakında hizmete gireceğini müjdeledi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Toplantısı’na katılan Başbakan Binali Yıldırım burada yaptığı konuşmada demiryolu yatırımlarına da değinerek, Başkent Ankara’da TCDD tarafından yürütülen Başkentray Projesinin 1-2 ay içerisinde hayata geçirileceğini açıkladı. 

Ankara'nın son 10 yılda birkaç alanda ön plana çıkmaya başladığını, bunlardan birinin ulaşım ve lojistik altyapısı olduğunu söyleyen Yıldırım, "Ankara gün geçtikçe hızlı tren hatlarının buluştuğu bir merkez haline geliyor. Biliyorsunuz Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Bilecik, Sakarya ve İstanbul hatları devreye girdi. 2019 sonunda Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas devreye girecek. 2020'de Kayseri-Ankara, devam eden yıllarda da Gaziantep'e kadar Ankara çıkışlı tren seferleri, hızlı tren hatları devreye girecek. Ankara-Afyon-Uşak hattı zaten devam ediyor. 2019'da bunları da tamamlamış olacağız." dedi.

“Ankara, Hızlı Tren Hatlarının Merkezi”

Ankara'ya yakışan, güzel bir hızlı tren garı yapıldığını, kentin otoyolların da buluştuğu bir merkez olduğunu dile getiren Yıldırım, "Edirne'den Ankara'ya otoyol var ama şimdi Niğde-Ankara Otoyolu'nu da tamamladığımızda Edirne'den Gaziantep hatta Şanlıurfa'ya kadar otoyol olacak. Demek ki doğu- batı, bir yandan da kuzey-güney hattı tamamlanıyor. Böylece Ankara yolların, hızlı tren hatlarının buluştuğu bir merkez haline geliyor." ifadelerini kullandı.

Ankara'da tıkanan raylı sistemler konusunu ısrarla takip ettiğini, Ankara metroları ve artık yapılamayan, kaderine terk edilen projeleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde devraldığını dile getiren Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Yeni Hatlar İle Trenler Rahat Çalışacak”

"46 kilometre metro hattını kısa sürede tamamladık, sonra buna 10 kilometre Keçiören de ilave oldu. Daha ihtiyaç var mı? Var. Onların da projeleri yapılıyor, önümüzdeki yıllarda yapılacak. 1-2 ay içinde Ankara'da Sincan-Kayaş arasında yürütülen Başkentray projesi de hayata geçecek. Nihayet o da bitmek üzere. Bunlar da tamamlandığında artık 'Hızlı tren geliyor, banliyö hattı dursun. Banliyö geliyor, hızlı tren Sincan'da dursun.' işi ortadan kalkıyor. Birçok hat var, bazı yerlerde 6 tane hat oluyor, rahat bir şekilde çalışacak."