EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
“HAREKETE GEÇME ÇALIŞTAYI”ANKARA YHT GARI’NDA YAPILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sorumluluğunda yürütülen "Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi" kapsamında düzenlenen “HAREKETE GEÇME ÇALIŞTAYI” Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un da  katılımıyla 26 Haziran 2019 Çarşamba günü Ankara YHT Garı The Ankara Hotel’de gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Çalıştay’ da yaptığı konuşmada, projeyle ilgili çalışmaları yakından takip ettiğinin altını çizdi. Ulaşım ve iletişim hizmetlerinin sorumluluğunun Bakanlığında olması nedeniyle projeyi kendilerinin yürüttüğünü vurgulayan Turhan, 2003 yılından beri engellilik alanında devrimsel adımların atıldığı bir dönemden geçildiğini ifade etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığında, 2012 yılında engelli hizmetlerinin koordinasyonu için Engelli Hizmetleri Dairesinin kurulduğunu ancak çok daha öncesinden başlayarak ulaşım ve iletişim hizmetleri alanında erişilebilirlikle ilgili çok sayıda faaliyet yürüttüklerini ifade eden Bakan Turhan: “Külfet değil, elzem olduğunu düşündüğümüz düzenlemelerimizle ve çeşitli alanlardaki avantajlı tarifelerimizle uzun yıllardır bu konular üzerinde çalışıyoruz. Gar ve istasyon binalarının engellilere uygun hale getirilmesi için platform, rampa, özel gişeler ve engelli yardım noktaları yaptık. Marmaray ve yüksek hızlı trenlerde (YHT) engellilere uygun tasarımları hayata geçirdik. Akıllı telefon veya kameralı bilgisayarı olan işitme engelli vatandaşlarımızın, bir link üzerinden TCDD'den hizmet alabilmelerini sağladık. Engellilik oranı yüzde 40 ve üzeri olan yolcunun sadece kendisi, engellilik oranı yüzde 50 ve üzerinde olan ağır engelli yolcunun da kendisi ve refakatçisiyle ücretsiz olarak seyahat edebilmesine imkân tanıdık. Bu sayede geçen yıl YHT ve ana hat bölgesel trenlerde 1 milyon 100 bin engelli vatandaşımız yolculuk etti.” dedi.

Konuşmaların ardından, projeye katkıda bulunan isimlere plaket takdim eden Turhan, ayrıca yüzme şampiyonu Sümeyye Boyacı ’ya,  engel tanımayan müzisyenler olarak anılan Aşk Olsun Müzik Grubu üyeleri ile engelli balet Mehmet Sefa Öztürk'e plaket ve çiçek hediye etti.

Turhan, törenin ardından Ankara – Konya seferini yapan YHT ile engelli ve yaşlı vatandaşlarımızdan oluşan bir kafileyi günü birlik gezi için Konya'ya uğurladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan tarafından Ankara’dan uğurlanan kafile, Konya Garı’nda Konya Büyükşehir Belediyesi yetkililerince karşılandı.