EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ÇOK YÜKSEK HIZLI TREN SETLERİNİN İKİNCİSİ GELDİ

Saatte 300 km işletme hızına sahip setlerin diğer 5 adedinin  2016 sonuna kadar hizmete verilmesi planlanıyor.

Bilindiği üzere, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul ve İstanbul – Eskişehir- Konya hatları ile yapımı devam eden Ankara-Sivas, Ankara-İzmir YHT hatları ile Konya-Karaman ve Bursa-Bilecik hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere 2013’te Alman Siemens firmasına 7 adet çok yüksek hızlı tren sipariş edildi.

 

Bu setlerin ilki, 23 Mayıs 2015’te  Ankara-Konya YHT hattında hizmete verildi.

 

Saatte 300 km Hız…

Konfor, güvenlik donanımları, seyahat ve araç özellikleri bakımından dünyadaki benzer araçlara göre en iyileri arasında yer alan tren setleri, 300 km hıza sahip bulunuyor.

 

519 Yolcu Kapasiteli

Çok yüksek hızlı tren setlerinde 45'i birinci sınıf, her biri 4 yolcu kapasiteli toplam 3 adet business class kompartımanı (12 koltuk), 424'ü ekonomi sınıf, 36 kişilik oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri olmak üzere toplam 519 yolcu kapasitesi bulunuyor.

 

Yeni tren setlerinde, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler, yolcu eğlence sistemleri (1. sınıfta koltuk arkaları ekranlar ve business class kompartımanlarda kolçak tipi ekranlar, kesintisiz internet erişimi, canlı TV yayınları), güvenlik sistemleri ve engelli yolculara yönelik alanlarda personelle iletişim sağlanması için dahili telefonlar yer alıyor.

 

İleri teknoloji ürünü tren setleri, mevcut YHT setlerinde olduğu gibi yüksek güvenlik sistemleriyle donatılıyor. Ayrıca yolcu eğlence sistemiyle dünyadaki tüm YHT setleri arasında en kapsamlı olarak öne çıkıyor.

 

Güvenlikte İddialı

Güvenlik konusunda iddialı olunan yeni tren setleri, araç güvenliği ve tren kontrol sistemi olmak üzere kapsamlı emniyet ve güvenlik sistemlerine sahip. Araçta seyir güvenliğini etkileyecek herhangi bir olumsuzluk anında gerekli tedbirler sistem tarafından otomatik alınıyor.

 

 HT 80000 serisi çok yüksek hızlı tren seti, Almanya demiryolu işletmecisi DB için üretilen, çoklu sistemlerle donatılan, Fransa, Belçika ile İngiltere’de işletilebilir bir tren seti özelliğine de sahip bulunuyor.

 

Setlerin rengi turkuaz

Tren setleri, TCDD web sayfasındaki anket sonucunda 8 farklı renk arasından turkuaz seçilerek buna uygun olarak üretildi.