EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
'ALMANYA TRENİ' 50 YIL SONRA YENİDEN YOLA ÇIKTI

“Almanya Treni”  50 Yıl Sonra Yeniden Yola Çıktı

 

 

Türkiye-Almanya İşgücü Değişimi nedeni ile Türkiye'den ilk işçi kafilesinin gidişinin 50'inci yılı dolayısıyla, TCDD ve TRT işbirliğiyle düzenlenen “Almanya Treni”,  26 Ekim 2011 Çarşamba günü TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın da katıldığı törenle Sirkeci Garı'ndan uğurlandı.

 

Çiçek: 50 Yıl Önceki Kuşağın Yaşadığı Süreci Anlamak İçin Buradayım

 

Törende konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Sirkeci Garı'ndan Almanya'ya 50 yıl önce işçi olmak için yollara düşen bir kuşağın yaşadığı süreci anlamak için burada bulunulduğunu belirtti.

 

TBMM Başkanı Çiçek, Türk vatandaşlarına yaşadıkları ülkelerde oy kullanma hakkının verilmemesinin  ciddi bir eksiklik olduğunu, bu sorunun çözümlenmesi gerektiğini  ifade etti.

 

Bağış: AB'yi Barış Projesi Olarak Değerlendiriyoruz

 

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da, 50 yıl önceki Türkiye'nin insanlarını Avrupa ve Almanya'ya misafir işçi olarak göndermekten başka çaresinin  olmadığını, fakat bugün bunun değiştiğini  söyledi. Bağış, “Bugün Türkiye AB'yi siyasi ve ekonomik bir birlik olarak değil, bir barış projesi olarak değerlendirdiği için bu yolda çabalıyor” şeklinde konuştu.

 

 

Kaykın:Birinci kuşak Eyalet İçin Ümit Kaynağıdır

 

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Müsteşarı Zülfiye Kaykın ise,  50 yıl önce yola çıkan binlerce kadın ve erkeğin yeni bir yaşam merkezi olarak KRV Eyaleti'ni seçtiğini belirtti. 850 bin Türkiye kökenli insan olmadan Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin bugünkü konumunda olmayacağına işaret eden Kaykın, birinci kuşağın çocukları ve onların çocuklarının  Eyalet için ümit kaynağı olduğunu ve ülkelerinin geleceği açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

 

 Wegener: Göçmenler Almanya'ya önemli katkılar sağladı

 

Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Brita Wagener, bugün Almanya'da, Türkiye'den göç eden 3 milyon insanın yaşadığını, Almanya'da yaşayan insanların yüzde 20'sinin göç geçmişine sahip olduklarını ve bunların çoğunu Türkiye'den gelen insanların oluşturduğunu, Almanya'da yaşanan ekonomik kalkınmaya önemli katkılarının bulunduğunu ifade etti.  

 

Mutlu: Yaşanan hasretleri bu trenle bir kez daha hatırlamak çok anlamlı

   

 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu  da,  taşı toprağı altın denilen İstanbul'un  Anadolu'nun her köşesinden insanların ümitlerle gelip, ekmeğini aradığı bir şehir olduğunu söyledi.

İstanbul'un, 1960'lı yıllarında göçmen uğurlayan bir şehir olduğunu ifade eden Mutlu, “50 yıllık serüvende yaşanan hasretleri bu trenle bir kez daha hatırlamak çok anlamlı'' şeklinde konuştu.

 

 

Karaman: Almanya Treni Pek Çok Şeyi Aynı Anda Yaşattı

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yüksek hızlı tren işletmecisi bir ülke olduğunu, demiryollarının Hükümet tarafından her yönüyle ayağa kaldırıldığı belirtti.

 

 

Şahin: Bu Seyahat Belgesele Dönüşecek

 

 TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de,  50 yıl önce Sirkeci Garı'ndan Almanya'ya hareket ederek, hasret götüren trenin,  aynı zamanda sevgi getirdiğini söyledi.

 

Şahin, konuyla ilgili 10 değişik belgesel yaptıklarını, bunlardan birinin de ''Almanya Treni'' olduğunu, bu proje kapsamında trenle 50 yıl önce giden 40 işçinin aynı yolculuğa çıkacağını ifade etti.

 

Şahin; TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in bir yere kadar bu seyahate eşlik edeceğini, Salzburg'dan itibaren de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın tren yolculuğuna katılacağını belirterek, ayrıca farklı partilerden milletvekilleri, gazeteci ve köşe yazarlarının da trenle yola çıkacağını, bu tren seyahatinin aynı zamanda belgesele dönüşeceğini, tren içinde yaşananların canlı yayınlarla halka duyurulacağını söyledi.

        

Almanya Treni, TBMM milletvekili, 50 yıl önce ilk sefere katılan bir grup işçi, gazeteci, sanatçı, sivil toplu temsilcileri ve kamu kurumlarının temsilcilerinden oluşan yolcularıyla birlikte Bulgaristan'ın Plovdiv, Sırbistan'ın Belgrad, Hırvatistan'ın Zagreb ve Avusturya'nın Salzburg kentlerinde birer gece konaklayacak.

 

Salzburg'da Alman Hükümeti Devlet Bakanı Maria Böhmer ve üst düzey konukların katılımıyla birlikte 30 Ekim 2011 günü saat 14.00'de tarihinde Münih'e ulaşacak olan Tren, 2 Kasım 2011 günü yeniden Sirkeci Garı'nda olacak.