EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
'Avrupa Ve Asya Arasında Demiryolu Taşımacılığı' Konulu Çalıştay, 9-10 Haziran 2009 Tarihleri Arasında İstanbul'da Gerçekleşti.

Ülkemizin de üyesi bulunduğu Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı Hükümetlerarası Örgütü (OTIF), Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD işbirliğinde 9-10 Haziran 2009 tarihleri arasında İstanbul'da “Avrupa ve Asya arasında demiryolu taşımacılığı” konulu bir Çalıştay düzenlendi.

Çalıştay'a Ulaştırma Bakanlığı  Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, OTIF (Demiryolu ile Uluslar arası Taşımalar için Hükümetlerarası Örgüt) ve EİT  (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) Genel Sekreterlerinin yanı sıra Asya, Avrupa ve Ortadoğu'dan birçok ülkeden temsilciler katıldı.

EİT ve OTIF eşgüdümünde Ulaştırma ve Dışişleri Bakanlıkları ile TCDD'nin katkılarıyla düzenlenen Çalıştay'ın ülkemiz üzerinden Avrupa'dan Orta Asya ülkelerine ve tersi yönde yapılan demiryolu yük ve yolcu taşımacılığı açısından geleceğe yönelik önemli sonuçlar verdi. Çalıştay'ta genel olarak COTIF (Demiryolu ile Uluslar arası Taşımalara İlişkin Sözleşme) ve Eklerinin uygulanması, Avrupa ve Asya arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında karşılaşılan sorunlar, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu bağlantısı, sınır geçişleri konuları ele alındı.

Mutabakat Zaptı İmzalandı

Çalıştay'da EİT ve OTİF arasında, hukuki ve teknik işbirliği konularını içeren bir mutabakat zaptı imzalandı. COTIF (Demiryolu ile Uluslararası Taşımalara İlişkin Sözleşme) ve eklerinin uygulanması, Avrupa ve Asya arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında karşılaşılan sorunlar, Kars- Tiflis –Bakü demiryolu bağlantısı, sınır geçişleri gibi konular ele alındı.

Çalıştay açılışında sözalan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, yapımı devam eden Marmaray, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi ve Van Gölü geçişi için yeni feribotların temin edilmesiyle Avrupa ve Asya arasında taşıma koridorlarında Londra'dan Çin'e kesintisiz bir demiryolu koridorunun sağlanmış olacağını bildirdi.

Aka, ''Tüm dünyada hızla gelişmekte olan demiryolları 'geleceğin ulaştırma sistemi' olacağından, bölgemizde de demiryollarının geliştirilmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Uluslararası taşımacılıkta özellikle sınır geçişlerinde beklemelerin azaltılması ve tek tip hukuk rejiminin sağlanması ve bunun sonucunda insanların ve malların daha kısa sürede taşınması da çok büyük bir öneme sahiptir'' diye konuştu.

EİT Genel Sekreteri Kurshid Anwar de Avrupa ile Asya arasındaki demiryolu taşımacılığında hızlı artış olacağını düşündüğünü belirterek, bu nedenle düzenlenen çalıştayın Avrupa ve Asya EİT üye devletleri için son derece önemli olduğunu söyledi.

Uluslararası demiryolu taşımacılığı alanında daha sıkı ve devamlı işbirliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Anwar, demiryolu taşımacılığının umut vaat eden bir alan olduğunu, ekonomik, ticaret, kültürel ve tarımın gelişmesinde önemli role sahip olduğunu ifade etti.

OTİF Genel Sekreteri Stefan Schimming de;  OTİF'in amacının üye devletler arasında demiryolu ile yapılan uluslararası demiryolu direk yolcu, yük ve bagaj taşımacılığında tek tip hukuk rejimini düzenlemek ve bu rejimin uygulanması ve gelişmesini sağlamak olduğunu kaydederek, kuruluşun 43 üyesi bulunduğunu kaydetti.

Çalıştay'a ülkemizin yanında Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Hindistan, İtalya, Kazakistan, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Ukrayna ve Ürdün ülkelerinden ve OTIF, EIT,BM, UIC (Uluslar arası Demiryolları Birliği) ve CIT ( Demiryolu Taşımaları Komitesi)'den temsilciler katıldı.