EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
'GENÇLİK TRENİ' YOLA ÇIKTI

“GENÇLİK TRENİ” YOLA ÇIKTI

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TCDD Genel Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan ''Gençlik Treni-Bu Memleket Bizim'' projesi kapsamında, 19-29 yaş grubundan gençler, Türkiye'nin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine kadar  “Gençlik Treni” ile gezecekler. Tren ilk parkuruna, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katıldığı törenle 28 Haziran 2012 günü Ankara Gar'dan uğurlandı.

 

UDH Bakanı Yıldırım, törende yaptığı konuşmada; bir düşünürün ''Gençliğinde bilgi ağacını dikmeyen, yaşlılığında rahatlayacağı bir gölge bulamaz'' sözünü hatırlatarak ''Gelecek bilişim, gelecek gençlik'' dedi. Gelecekte ülke nüfusunun yüzde 100'ünün bugünün gençlerinden oluşacağını belirten Yıldırım, Bakan Kılıç'a böyle bir projeyi TCDD ile birlikte düzenlemeye karar vermesinden dolayı teşekkür etti.  Demiryollarının 1,5 asrı aşan geçmişiyle kimi zaman Türkiye'nin bağımsızlığının sembolü, kimi zaman ekonominin, kalkınmanın lokomotifi olduğunu, kimi zaman sevinçlerin, hasretlerin, memleket sevdasının türküsü haline geldiğini ifade eden Yıldırım, kimi zaman da genç, yaşlı 75 milyonu doğudan batıya, kuzeyden güneye birleştiren, buluşturan çok önemli bir taşıma aracı olduğunu söyledi. Gençlerin ''Bu memleket bizim'' diye yola çıkacağı bu trende Samsun'dan Gaziantep'e, Ankara'dan Kars'a yurdun her köşesini görme fırsatına sahip olacağının altını çizen Yıldırım, ''Hakikaten cennet gibi  ülkemizi görerek, 'bu memleket bizim' diyerek daha fazla sevdalı hale geleceksiniz'' diye konuştu  Gençlerin bir çoğunun trene ilk kez banliyölerde bindiğini belirten Yıldırım, Gençlik Treni'yle seyahat edecek gençlerin de bazılarının şehirlerarası tren yolculuğuna ilk kez bu trenle çıkmış olacağını kaydetti.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: “'Tren yolculuğu sadece bir yolculuk değildir, tren yolculuğu  bir tutkudur, bir kültürdür, bir folklor, bir memleket sevdasıdır'' ''Bu ülkeye olan inancımız asla ve asla azalmayacak, artarak da devam   edecek. İşte bunun cevabı bu gençlerdir. Sizler bu ülkenin teminatısınız bu ülkenin birliğinin ve beraberliğinin garantisisiniz'' dedi.

 

Bakan Yıldırım sözlerini şöyle bitirdi:” Bu memleket bizim. Ayrımcılar ne yaparsa yapsın. Genciyle yaşlısıyla bu ülkeye sevdamız inancımız güvenimiz artarak devam edecektir. Eli kanlı terör enerjisini boşa harcamasın.  Onun yerine Türkiye'nin 2023 yılı için herkes birlik beraberlik içinde çalışsın.”

 

Böyle bir projede yer almaktan büyük heyecan duyduğunu ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç da,  trene ilk defa okuduğu dönemde Ankara'da banliyö treninde bindiğini kaydetti. Bu proje ile gençlere önemli, büyük bir fırsat sunacaklarını anlatan Kılıç, gençlerin Türkiye'nin kuzey, güney, doğu, batı her tarafına gitme imkanına sahip olacaklarını belirtti. Gelecek senelerde lokomotiflerin, vagonların sayısının artması ve daha fazla genci Türkiye'nin her köşesine götürmeyi temenni eden Kılıç, bu projeyi hazırlarken, ''Bu memleket bizim'' temasını ön plana çıkardıklarını ifade etti. Türkiye'nin birçok yerini görmeyen gençler bulunduğunu belirten Kılıç, doğudaki gençlerin batıyı, batıdakilerin doğuyu, kuzeydekilerin güneyi, güneydekilerin kuzeyi görmesini ve ülkenin her tarafındaki toplam değerlerin bütün gençler tarafından fark edilmesini arzu ettiklerini söyledi.  ''Bu memleket bizim'' ifadesini ilk defa ünlü şair Nazım Hikmet'in  ''Bu memleket bizim'' şiirinde bir araya getirdiğini hatırlatan Kılıç, trenin sloganını belirlerken buradan esinlendiklerini söyledi.

 

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD'nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Trenin sadece bir ulaşım aracı olmadığını, ekonomik, sosyal, kültürel hayatı etkileyen önemli bir ulaşım aracı olduğunu ifade eden Karaman, bu nedenle bugüne kadar Balkan Kültür Treni, Hürriyet Treni, Perakende Treni, Fuar Treni, gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Bugün de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte gençleri, ''Gençlik Treni''nde misafir edeceklerini belirten Karaman, Gençlik Treni adı altında 7 ayrı parkurda her biri 5 yataklı, 2 yemekli vagondan oluşan 6 ayrı özel tren hazırlandığını ifade etti. Proje kapsamında, 28 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında 2 bin gencin trenle seyahat edeceğini belirten Karaman, gençlerin Kayseri'den Sivas'a, Adana'dan Elazığ'a, Mersin'den Kars'a Türkiye'nin 4 bir yanını gezip görme imkanı bulacağını söyledi.

 

TEB Genel Müdürü Varol Civil de yaptığı konuşmada;”Çok okuyan mı bilir çok gezen mi bilir, diye bir atasözümüz var, bizler hem okuyan hem gezen gençlerin olmasının istiyoruz. Ufuklarının genişlemesini istiyoruz. Trende her gencin önünde bilgisayar olacak  ve TEB en iyi seçilen bloğu yazan genci Paris'teki tenis turnuvasına götüreceğiz.” dedi.

 

Konuşmaların ardından Bakan Kılıç, Kırıkkale'ye kadar gençlerle birlikte seyahat etmek üzere trene bindi.

 

TCDD Genel Müdürlüğü,  Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan “Gençlik Treni-Bu Memleket Bizim” projesi ile 19-29 yaş grubundaki gençler, 28 Haziran-19 Temmuz 2012 tarihleri arasında Türkiye'yi baştan başa özel trenlerle dolaşacak.

 

Ülkemizi doğudan batıya trenle gezecek olan gençler, trende gecelerken, uğradıkları kente misafir olacak, ülkemiz kültürünün yanı sıra  akranlarıyla  tanışma fırsatını bulacaklar.

 

Ankara'dan yola çıkan Özel Tren'in ilk durağı Kayseri'ye olurken  Gençlik Treni” 7 ayrı parkurda ortalama 5 gün geceleyerek, 2.080 genç'e ev sahipliği yapmış olacak.

 

İzmir-Konya-Ankara-Eskişehir parkurunda katılımcıların Konya-Ankara ve Ankara-Eskişehir yolculukları YHT ile gerçekleştirilecek.

 

“Gençlik Treni”; Efeler Treni: İzmir-Konya-Ankara-Eskişehir-İzmir; Fırat Treni: Elazığ-Divriği-Sivas-Kayseri- Adana-Elazığ; Çukurova Treni: Mersin-Adana-Sivas-Divriği- Kayseri-Mersin; Kafkas Treni: Kars-Divriği-Sivas-Samsun-Amasya-Erzurum-Kars; Karaelmas Treni: Zonguldak-Kayseri-Divriği-Sivas-Ankara-Zonguldak; Şahinbey Treni: Gaziantep-Divriği-Sivas-Kayseri-Adana-Gaziantep; İstiklal Treni: Samsun- Amasya-Divriği-Sivas-Ankara-Kayseri-Samsun parkuru ile Anadolu'yu kuzeyden güneye batıdan doğuya katetmiş olacak.