EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
'TÜRKÇE TRENİ' UĞURLANDI'

“TÜRKÇE TRENİ” UĞURLANDI…

 

735.Yıl Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında hazırlanan “Türkçe Treni” Ankara Gar'da düzenlenen törenle uğurlandı. Törene Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu,TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman  ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Törende söz alan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, toplumların gelişmesinin dilin zenginliğine bağlı olduğunu belirterek, gençlerin kelime dağarcıklarını geliştirmeleri gerektiğini söyledi.  Dinçer, dil bilinci ve sevgisinin oluşturulmasının sadece anne ve babaların değil, bütün toplumun görevi olduğunu belirtti.

 

“Türkçeyi korumak onurumuz ve en büyük görevimizdir.”

 

Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün,  Dil, milleti millet yapan temel unsurdur. Diline sahip olan milletler varlığını sürdürebilmişlerdir.Bu nedenle Türkçeyi korumak onurumuz ve en büyük görevimizdir.Türk Dil Bayramı'nın temel amacının dil bilincinin oluşturulmasıdır.dedi.

 

Törende konuşan Karaman Valisi Süleyman Kahraman da Türkçenin her kelimesinin birbirimize bağladığını ifade ederek, Türkçenin yolunda yolcu olmak istediklerini ve bu yolu önemsediklerini belirtti.

 

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ise Karaman'da Türkçe düzgün konuşulur, Türkçeyi düzgün konuşan şehirler tarihini yaşarlar. dedi.

 

“Trenler bir ulaşım aracı olmanın yanında kültür taşıyıcısıdır.”

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman yaptığı konuşmada, “Trenler bir ulaşım aracı olmanın yanında kültür taşıyıcısı olma görevini ifa etmiş, Anadolu'da pek çok yerleşim yeri sanata, edebiyata ve toplumsal hayattaki değişimlere trenlerle intibak sağlamıştır.Trenlerin kültür taşıyıcısı olma görevi günümüzde de devam etmektedir. Birlikte uğurladığımız Türkçe Treni, Kırıkkale ve Kayseri'de duracak, bu garlarda etkinlikler yapılacak; dünyada başka örneği bulunmayan tiyatro vagonuyla çocuklarımız tiyatro ile tanışacaktır.” Dedi.

 

Karaman sözlerini şöyle sürdürdüYüksek Hızlı Tren projeleri ile yeni bir döneme adım atılmıştır. Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya YHT ile çok dinamik bir yapı ortaya çıkmakta, inşa edilen ve yapımı planlanan YHT hatlarıyla kentlerimiz birbirinin banliyösü haline gelmektedir. Karaman da şanslı kentlerimiz arasındadır. YHT ile Karaman'a ulaşmak kolaylaşmış, yakınlaşmıştır.” dedi.

 

Yapılan konuşmalardan sonra Ankara Gar'dan yolculuğuna çıkan Türkçe Treni, Kırıkkale ve Kayseri'de yapılacak etkinlerden sonra Karaman'a ulaşacak.