EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
'TCDD KADIN PLATFORMU' DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KONYA

 

"TCDD KADIN PLATFORMU” 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KONYA'DA KUTLADI.

 

“TCDD Kadın Platformu “8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Ulaştırma Denizcilik, Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım'ın eşi Semiha  Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk'un eşi Gülay Soluk, TCDD Genel Müdürü'nün eşi Sevim Karamanla birlikte YHT ile Konya'ya gitti. Geziye TCDD Misafirhanesinde kalan Vanlı depremzede kadınlar da katıldı.  

 

Semiha Yıldırım yaptığı konuşmada; “TCDD Kadın Platformu oluşturmak suretiyle, örnek bir oluşuma imza atan demiryolcu kadınları tebrik ediyorum. “Yuvayı dişi kuş yapar” Kadınlar sadece aile kurumunun kurucusu ve koruyucusu değil, ülkemizin, Türkiye Cumhuriyetinin de en büyük değeridir. Bu ülke, peş peşe savaşlardan, yıkımlardan, yoksulluktan, doğal ve doğal olmayan onlarca badireden adeta küllerinden yeniden doğarcasına çıkmışsa, kadınlarımız sayesindedir, annelerimiz sayesindedir. Bugün vesilesiyle onları da rahmetle minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”

 

Yıldırım; yetişmiş insan gücümüzün neredeyse yarısını kadınlarımızdan oluştuğunu, toplumun her katmanında, kamusal alanın her yerinde, kadın hassasiyetinin gözetilmediği bir ülkenin modernleşmesinin çağdaşlaşmasının, gelişmesinin, kalkınmasının mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi;” Kadın eli değmeyen bir kurumsal yapı eksiktir, arızalıdır. Onun için Kadın Platformu oluşumunu çok önemsiyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. İlk etkinliğinin, Yüksek Hızlı Tren yolculuğuyla yapılmasından da ayrıca memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Aramızda Vanlı depremzede kardeşlerimiz var. Burada TCDD misafirhanesinde kalıyorlar. Onların varlığı Kadın Platformunu ayrıca anlamlı kılıyor. Bu duygularla tekrar 8 Mart Kadınlar Gününü kutluyor, hepinize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum.

 

Sevim Karaman da Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi; “9 yıldır bir demiryolcu eşi olarak demiryolundaki gelişmeler hepimizin iftihar kaynağıdır ki, bunlardan biri olan YHT ile Konya'ya gidiyoruz. Kadınıyla erkeğiyle demiryolcuların son dokuz yılda imza attığı büyük projeler sadece ülkemizin değil dünyanın da parmakla gösterdiği projeler oldu. O projelerin hazırlanmasında, uygulanmasında, hayata geçmesinde burada bulunan arkadaşlarımın da emeği var, heyecanı var, alınteri var. TCDD Kadın Platformu, çalışkan ve özverili hanım arkadaşlarımın gerek iş hayatıyla ilgili, gerekse kişisel gelişmeleriyle, sosyal ve kültürel farkındalık  oluşturmak, demiryollarına değen hanım elinin ne kadar müşfik, ne kadar hünerli olduğunu görünür kılmak için kuruldu.”

 

TCDD Kadın Platformu ile YHT ile Konya'ya hareket eden Semiha Yıldırım, Sevim Karaman ve  Gülay Soluk, YHT'nin tüm kadın yolcularına  gül hediye etti.

 

TCDD Kadın Platformu grubunu Konya Gar'da halk oyunları ekibi çiçeklerle karşıladı.

 

TCDD Kadın Platformu'nu, yoğun programı nedeniyle etkinliğe katılamayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da yemekli toplantıda mesajlarıyla yalnız bırakmadı.

 

Bakan Yıldırım mesajında şunları ifade etti:”Demiryollarının gelişmesi, ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine gelmesi için kadınlarımızın büyük katkısı vardır. Bu görev ve sorumluluklarının yanında  evlerinde de eşleriyle çoluk çoçuğuyla akrabalarıyla ilgilenmek gibi ilave sorumluluk yüklenmişlerdir. TCDD Kadın Platformu'nun kısa ve orta vadede çok güzel projeler geliştireceğine demiryollarında kadın duyarlılığını daha fazla hissettireceğine inanıyorum.  Anayasamızda kadına ayrıcalıklı düzenlemeler yapıyoruz, Bakanlığımızda  bu konuda özel çalışmalar var. Ancak bunların yeterli olmadığını biliyoruz. İşletmecilik ve makinistlik gibi faal görevlerde bayanlara  kadınlar  özel kontenjan tanıma uygulamasını başlattık. Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyor, Vanlı misafirlerimize de bugün Konya'da sizlerle birlikte güzel bir gün geçirmelerini diliyorum.”

 

 

Genel Müdür Karaman da şunları söyledi:” Dünya Kadınlar Günü'nüzü kutluyorum. Bu etkinliği tüm kadınların hep birlikte mutlu bir gün geçirmesi için düzenledik. Vanlı depremzede kadınları da misafir ediyoruz.  Bundan sonra da bu tür  etkinliklere devam edeceğiz. Demiryolları erkek egemen bir kurum olarak gözükse de yaptığımız başarılı projelerde kadın çalışanlarımızın da büyük emeği  var. Yapılan işlerde kadın bakışının daha fazla hissedilmesini istiyoruz. Kadınların çalışma şartlarının iyileştirilmesi sorunlarına çözüm bulunması için TCDD Kadın Platformunun çok yararlı hizmetler yapacağına inanıyorum.

 

Konya'daki toplantıda TCDD Kadın Platformu konusunda bilgi veren TCDD İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı İlknur Berksoy, Ulu Önder Atatürk'ün kadınlara çok sayıda haklar tanıdığını ve eğitimden siyasete sanata kadar birçok alanda kadınların başarılı çalışmalar yaptığını söyledi ve  bugün de onu rahmet ve şükranla andıklarını belirterek  şunları söyledi:; “Demiryollarında  hızla teknolojik gelişmeler gerçekleştirilirken bir yandan da yeni bir bakış açısıyla şimdi demiryolcu  kadınlar için neler yapılabileceği  düşünülmüş ve sosyal bir sorumluluk projesi tasarlanarak Sayın Bakanımız ve Sayın Genel Müdürümüzün de önem verdiği TCDD Kadın Platformu oluşturulması planlanmıştır. Bu Platform için  Genel Müdürlük Danışmanı Sayın Adnan Ekinci  başkanlığında bir ekip  oluşturularak, kadın çalışanlarla ilgili anket çalışmaları yapılmış ve TCDD çalışan kadınlarının hem sosyal hem de  çalışma hayatındaki beklentileri ve problemleri ortaya  konulmuştur.Çözümü için emek harcayarak hem çalışan kadının iş verimliliğini artırmak hem de kurumsal aidiyet duygusunun geliştirilmesi amacıyla kamu alanında bir ilk olacak  TCDD Kadın Platformu  kurulması  tasarlanmıştır. Kendisine ve emeği  geçen ekibine teşekkür ederiz.

 

Berksoy sözlerine şöyle devam etti:” Platform aynı zamanda diğer kamu kurumlarına da örnek teşkil edecek  bir sosyal sorumluluk projesidir.Bu Projeyle yapılması planlanan çalışmaları özetle şöyle sıralayabiliriz. 1-Kadının toplum içindeki yeri ve etkinliği konusunda bilinçlendirme  ve bilgilendirme çalışmaları yapmak 2-Kadınlarımız aracılığı ile aile ve çocuklara ulaşarak eğitimde ihtiyac duyulan konuları ele almak,  3-Kadınlarımıza  yönelik değişik kurs ve seminer ve konferanslar düzenlemek.  4-Çalışan kadının iş yerindeki sosyal ve hukuksal hakları hakkında bilgilendirilmesi çalışmaları yapmak. Proje adımlarında belirtilen bu çalışmalar  için konusunda uzman  kişiler tarafından eğitimler verilecektir.Ayrıca kadın çalışanların sorunlarını  ve beklentilerini  sadece eğitimlerle değil, hem kendi içinde, hem de diğer kamu  kurumları ile paylaşması açısından;  sosyal medya platformları oluşturulması düşünülmektedir.

 

 

Grup daha sonra, Sille köyü, Mevlana Müzesi, Şems-i Tebrizi Türbesi ve Karatay Müzesini gezdi ve akşam  YHT ile Ankara'ya döndü.