EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
'TCDD TÜRK MÜZİĞİ KOROSU' İLK KONSERİYLE 'YAZA MERHABA' DEDİ

Dört aydır çalışmalarını sürdüren “TCDD Türk Müziği Korosu”, 2 Haziran 2010 tarihinde Genel Müdürlük Konferans Salonu'nda ilk konseri olan “Yaza Merhaba Konseri”ni gerçekleştirdi.

 

Karaman: Bu Koroya Sahip Çıkın

 

Konserin açılışında bir konuşma yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Milli Mücadelenin kazanılmasında ve ülkemizin kalkınmasında çok etkin rol oynayan demiryollarının, geçmişten bugüne, sadece ulaştırma hizmeti yapmadığını, modernleşme sürecinin en önemli aracı olarak sporu, sinemayı, kültürü ve sanatı Anadolu'ya götürdüğünü hatırlattı.

 

Karaman, 154 yıllık köklü bir kuruluş olarak geçmişte başarıyla yerine getirilen bu rollerini bugün de sürdürdüklerini ifade ederek, kuruluş olarak bu çerçevede, sosyal ve kültürel faaliyetleri, sporu desteklerken, tiyatro vagonu yaparak Dünyada ilk defa “Vagon Tiyatrosu” projesini hayata geçirdiklerini, yurt içinde ve yurt dışında oyunlar sergilendiğini vurguladı.

 

19 yıl aradan sonra Basın Yayın Halkla İlişkiler Müşavirliği ve TCDD Vakfı'nın katkılarıyla “TCDD Türk Müziği Korosu”nun tekrar kurulduğunu belirten Genel Müdürümüz Süleyman Karaman, Demiryolculardan bu koroya sahip çıkmalarını istedi.

 

Karaman, “Son 5–6 yıldır çok yoğun tempoyla çalıştık, kendimize zaman ayıramadık. Umuyorum ki bu koro sayesinden bundan sonra hoş zamanlar geçirebileceğiz” dedi. 

 

Konuşmasının sonunda Koro Şefi, TRT Sanatçısı Suat Yıldırım ve saz sanatçıları ile koro üyelerini kutlayan Karaman, koronun Türkiye'nin dört bir köşesindeki gar ve istasyonlarda da konser vermesini istedi.

 

Apaydın: Vakfın Katkısı Devam Edecek

 

TCDD Vakfı Başkanı ve TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın ise, TCDD Türk Müziği Korusu'nun sosyal sorumluluk bilinci içerisinde, TCDD Vakfı ve Demiryolları işbirliğiyle oluşturulduğunu, TRT Sanatçısı Sayın Suat Yıldırım'ın yönetiminde ve saz sanatçılarının katkılarıyla 17 Şubat 2010 tarihinden bu yana, çoğu demiryolcu, 45 müzikseverle çalışmalarını sürdürmekte olduğunu ifade etti.

 

Her zaman demiryollarının ve demiryolcuların yanında olan TCDD Vakfı'nın, bundan sonra da bu tür organizasyonlara katkı sağlamaya devam edeceğini belirten Apaydın, koronun kısa süre içerisinde konser verir hale gelmesinden ve TCDD Türk Müziği Korosunun, 19 yıl aradan sonra yeniden hayat bulmasından sevin duyduklarını söyledi.

 

Konuşmaların ardından TRT Sanatçısı Suat Yıldırım yönetimindeki “TCDD Türk Müziği Korosu” saz sanatçıları eşliğinde bir birinden güzel eserlerle “Yaza Merhaba Konseri”ni başarıyla gerçekleştirdi.

 

Konserin ardından TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Şef, Sanatçı Suat Yıldırım ile koronun kurucusu ve koordinatörü Mehmet Davut Özülker'e çiçek verdi.