EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
1. KÖPRÜ VE VİYADÜKLER SEMPOZYUMU 29-30 KASIMDA ANTALYA DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1. KÖPRÜ VE VİYADÜKLER SEMPOZYUMU 29-30 KASIMDA ANTALYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Köprü ve İnşaatı Cemiyeti ile Antalya İnşaat Mühendisleri Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Karayolları Genel Müdürlüğü ile Tübitak'ın desteklediği 29-30 Kasım tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilen "1. Köprü ve Viyadükler Sempozyumu" na ilgili personellerimiz tarafından gerek bildiri sunmak suretiyle gerekse dinleyici olarak katılım sağlanmıştır.

Sempozyumda; Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen en büyük projelerden biri olarak, Kuruluşumuz tarafından yürütülen Hızlı Tren Projeleri ve Planlamaları ile Proje yapılarına ait bilgiler verilmiş, projelerde yer alan güzergah ile köprü ve viyadük imalatlarının teknik tanıtımları yapılmıştır.

Ayrıca, Karayolları ulaşım güzergahı üzerinde yer alan 5000-6000 civarındaki karayolu köprü veya viyadük geçişine karşın Kuruluşumuz uhdesinde bulunan demiryolu ulaşım ağındaki önemli bir yere sahip muhtelif cins ve açıklıklarda yaklaşık 25.000 civarındaki menfez, köprü ve viyadük gibi sanat yapısının demiryolu taşımacılığı ve ağı içindeki önemi ortaya koyularak, bu mevcut sanat yapılarına ait teknik ve bilimsel olarak yapılan incelenmeler, çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir.

Üretilen Projeler olarak yapılmış ve planlanmış hızlı tren projeleri ile mevcut demiryolu sanat yapılarına ilişkin yapılan çalışmalar hakkında Üniversite, Meslek Odaları, İlgili Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri ile ilgili katılımcılara sunumlar çerçevesinde ve gelen sorular ile TCDD Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalara ait bilgilendirme yapılma fırsatı sağlanmış ve Türkiye'de ilk defa düzenlenmiş olan Köprü ve Viyadükler Sempozyumunda da TCDD Genel Müdürlüğü temsil edilerek, yapılan çalışmalara dikkat çekilmiştir.

Diğer yandan, TCDD Genel Müdürlüğünce yürütülen bu çalışmalar, "1. Köprü ve Viyadükler Sempozyumu" adı altında bildiriler kitapçığında yer alarak basılı olarak ta kamuoyu bilgisine sunulmuştur.