EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
11. ULAŞTIRMA ŞURASI HAZIRLIK TOPLANTISI YAPILDI

 11. ULAŞTIRMA ŞURASI HAZIRLIK TOPLANTISI YAPILDI

 

“11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası” hazırlık toplantısı, 22 Şubat 2013'de TCDD Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda yapıldı.

 

Karaman:   “Şura, Türk demiryolu sektörünün küresel oyuncu olma süreci hızlandıracak”

 

Demiryolu sektör bileşenleri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıl Dönümüne 14 yıl varken, Sayın Bakanımızın öncülüğünde gerçekleştirilen 10. Ulaştırma Şurası'nı yaptığımızda Türkiye'de henüz 2023 telaffuz edilmiyordu. 2023'te Türkiye'nin nerede olacağı, dünyadaki yeri konuşulmazken, 10. Ulaştırma Şurası'ndan sonra 2023 hedefleri, halkımızın gündemine oturdu, devletin resmi hedefleri haline geldi. Daha sonra her alanda 2023 hedefleri belirlendi.” dedi.

 

Hazine, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Üniversitelerin desteğiyle; bunun tetikleyicisinin ve öncüsünün 10. Ulaştırma Şurası olmasının herkesin sevinci olduğunu vurgulayan Karaman, bu nedenle söz konusu Şura'nın; etkileri, yapılanlar ve hedefler itibariyle diğer dokuz ulaştırma şurasının toplamının etkisinden fazla belirleyici olduğunun altını çizdi.

 

Karaman şunları söyledi:” 10. Ulaştırma Şurası ile demiryolu sektöründe belirlenen hedeflere bakıp, gerek yurt içinden, gerek uluslar arası otoriteler tarafından  “yüksek” bulunan hedefleri bir bir gerçekleştirmeye, bu hedeflerde mesafe kat etmeye başladık. Bu yıl ki 11. Ulaştırma Şurası'na biraz da bu başarmışlık hissiyle, daha deneyimli olarak, daha donanımlı olarak hazırlanıyoruz. Birçok alanda 2023 yılından önce dünyada ilk ona girmeyi birlikte başardık. Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğinde, Yüksek Hızlı Tren inşaatında, ray üretiminde, makas üretiminde, yerli sinyalde Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasına girdi. Diğer alanlarda da ilk 10 girmek için projelerimiz, çalışmalarımız sürüyor.”

 

Bu yılki Şura'nın, bir yandan ilk 10'daki yerimizi daha üst sıralara çekecek kararların alındığı bir şura olacağını kaydeden Genel Müdür Karaman, “Bu şura, bir yandan da Türk demiryolu sektörünün bölgesel ve küresel oyuncu olma sürecini hızlandıracağına sizler gibi ben de inanıyorum.” diye konuştu.

 

Karaman'ın ardından konuşan TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın ise, 10. Ulaştırma Şurası'nda belirlenen hedefler kapsamındaki projelerle ilgili gelişmeler ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Toplantıda ayrıca UDHB Strateji Geliştirme Başkanı Erol Yanar, 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Ulaştırma Şurası hakkında genel bilgilendirme; Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Y. Metin Tahan, Demiryolu yatırımları; Demiryolu Düzenleme Genel Müdürü Erol Çıtak, Demiryolu Sektörü yasal ve yapısal düzenlemeleri; TÜVASAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Muammer Kantarcı, Demiryolu sanayisi ve ARGE çalışmaları; Kamu Sermayeli Kuruluş ve İşletmeler Genel Müdürü Selim Yeşilbaş ta, Demiryolu Sektöründeki gelişmeler ve farklı beklentiler konuları hakkında katılımcıları bilgilendirdiler.