EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
2. ULUSLARARASI DEMİRYOLU SEMPOZYUMU SONA ERDİ

2. ULUSLARARASI DEMİRYOLU SEMPOZYUMU SONA ERDİ

KARAMAN: "BU SEMPOZYUM DEMİRYOLLARININ GELECEĞİ AÇISINDAN BİZLERİ SON DERECE UMUTLANDIRMIŞ VE HEYECANLANDIRMIŞTIR".

15 Ekim'de başlayan ve üç gün süren, 2. Uluslararası demiryolu sempozyumu ve fuarı ile UIC (Uluslararası Demiryolu Birliği) tarafından sempozyum ile birlikte yürütülen "trafik yönetimi ve tren kontrol sistemleri" 1. UIC küresel konferansı sona erdi.

Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, İspanya, Bulgaristan, İran, KKTC ve Bahreyn Ulaştırma Bakanları ile 17 demiryolu kuruluşunun Genel Müdürlerinin yer aldığı sempozyuma; 32 ülkenin demiryolu sektörünün üst düzey yöneticileri, üniversitelerimizin Rektör ve Öğretim görevlileri, bildiri sahipleri ve demiryolcular katıldı.

 

 Sempozyum sonunda kapanış konuşması için söz alan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman: "Dış ülkelerden İstanbul'a teşrif eden ve sempozyum süresince ikili görüştüğümüz meslektaşlarımız, toplantıların devam ettiği üç günlük sürede demiryollarıyla özdeşleşmiş ve içerisinden tren geçen bu tarihi mekânda, sempozyumun düzenlenmesinden etkilendiklerini sıkça ifade etmişlerdir" dedi.

Karaman ayrıca "Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği, Haydarpaşa Gar'ında, iki bin 200 metrekare alanda 55 yerli ve yabancı firmanın katılımıyla, yine ülkemizde ilk uluslararası nitelikteki demiryolu fuarı gerçekleşmiştir. Ayrıca bu fuar, Türkiye'de en son demiryolu sanayi ürünlerinin, demiryolcular ve halkımızın tanıtımına sunulmasına vesile olmuştur.

Sempozyum, fuar ve UIC küresel konferansına, iki bin kişinin üzerinde katılım olması, gösterilen büyük ilgi, demiryollarının geleceği açısından bizleri son derece umutlandırmış ve heyecanlandırmıştır" dedi ve sempozyuma katılım ve destek sağlayan tüm misafirlere teşekkür etti.

Sempozyumda söz alan Sempozyum Bilimsel Program Komitesi Başkanı Prof.Dr. Mustafa Karaşahin ise "Tarihi Haydarpaşa Garı'nda oluşturulan üç ayrı konferans salonunda; 32 ülkeden yaklaşık 160 bildiri sunuldu. 145 yabancı katılımcının ve 35 konuşmacının iştirak ettiği, ilki Türkiye'de gerçekleştirilen UIC Küresel Konferansı'nda, özellikle demiryolu trafik yönetimi ve sinyalizasyon konularında, dünyadaki en son teknolojik gelişmeler ve sistemler ele alındı. Bu bakımlardan çok faydalı bir sempozyum oldu" dedi.