EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
2014 TÜRK-ALMAN BİLİM YILINDA

“1.Yüksek Hızlı Demiryolları Planlama ve İşletme Çalıştayı”

2014 Türk-Alman Bilim Yılı nedeniyle düzenlenen “1.Yüksek Hızlı Demiryolları Planlama ve İşletme Çalıştayı” 29 Mayıs 2014'de Ankara Palas Devlet Konuk Evi'nde başladı.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Prof.Dr. Mustafa Karaşahin, Prof. Dr. Sıddık Yarman, Prof. Dr. Jürgen Beye, Prof. Dr. Tarik Pamir Akyol, Prof. Dr. Stephan Freudenstein, Doç. Dr. Hakan Güler, Almanya ve Türkiye'den bilimadamları, uzmanlar, demiryolcular, özel sektör temsilcilerinin katıldığı çalıştayın açılışında konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 9 yıl içinde 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometre hızlı ve 1000 kilometre konvansiyonel yeni demiryolu hattı yapılarak işletmeye açılmasının hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Karaman çalıştayla ilgili "Ortak geçmişimiz yüksek hızlı tren işletmecisi olan iki ülke Almanya ve Türkiye demiryollarında daha nitelikli ve özellikli işbirliği yapmamızı kaçınılmaz hale getirmiştir. Bugün Türkiye'nin mevcut demiryolu hatlarının ana eksenini oluşturan koridorlardan İstanbul-Güney demiryolu hattı Almanlar tarafından yapıldı. Sadece demiryolunu değil, başta tarihi Haydarpaşa Garı olmak üzere pek çok gar ve istasyon da Alman mimarisinin özelliklerini taşıyor. Bugün başlayan Çalıştay bir asrı aşan demir yollarındaki iş birliğimizin önemli meyvelerinden biridir.'' dedi. Yüksek hızlı tren makinistleri başta olmak üzere, YHT yol, bakım, ray kaynağı, emniyet sistemi vb. konularda çok sayıda personele Alman demiryolu kuruluşları tarafından eğitimler verildiğini belirten Karaman, "Ayrıca demir yolu kuruluşlarında eğitim almak için 32 yüksek lisans öğrencimiz Almanya'daki üniversitelerde eğitim görmektedir." şeklinde konuştu.

YÜKSEK HIZLI TREN HATLARI

TCDD Genel Müdürü Karaman YHT hatlarıyla ilgili de şunları söyledi: "Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir hatlarının işletmeye açılmasından sonra İstanbul-Eskişehir YHT hattının da yapımı tamamlanmış, test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra kısa bir süre içerisinde açılacaktır. Öte yandan Bursa-Ankara, İzmir-Ankara, Sivas-Ankara YHT hatları ile Konya-Karaman YHT hattının yapımı ise devam etmektedir. Bu hatların uzunluğu 2 bin 160 km. Sivas-Erzincan hattının yapım ihalesi yapılmış, Karaman, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin sınır güney hızlı tren hattının süreçleri sürmektedir. Ülkemizde YHT hatlarında kullanılmak üzere 300 km/saat hıza sahip 7 adet çok yüksek hızlı trenin biri Siemens'ten temin edilmiş, diğerlerini temin çalışmaları devam etmektedir. Bu projelerle eş zamanlı olarak ağırlıklı olan kamu, özel sektör ve yabancı yatırım ortağıyla yeni demiryolu endüstrisi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda Türkiye İstanbul Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK ve TCDD iş birliğiyle kendi ulusal sinyal projesini gerçekleştirmiş ve uygulamaya almıştır. Ulusal sinyal projemiz Avrupa sinyal ağıyla entegre olacak şekilde yaygınlaştırılmaktadır. Diğer taraftan yaklaşık 8 bin km ‘sinyalsiz konvansiyonel demir yollarının' önümüzdeki 9 yıl içerisinde sinyalli hale getirilmesi planlanmıştır. Yine aynı şekilde 2 bin 627 km konvansiyonel demiryolunun sinyal inşası, 2400 km demir yolunun ise elektrifikasyon inşası sürmektedir. Yeni yapılan hatlar ile sinyalli ve elektrikli hale getirilen hatlar, ayrıca burada işletilen araçlar Avrupa Birliği standartlarındadır.

Çalıştay Düzenleme Kurulu'ndan Prof. Dr. Mustafa Karaşahin de, “Almanya'nın demiryolu konusundaki birikimleri dünyaca takdir edilmektedir. Türkiye'nin demiryolu sektöründe çok önemli yatırımları bulunmaktadır. Bu çalıştay Almanya ile Türkiye arasında var olan işbirliğini daha da geliştirecektir.” dedi.

Prof.Dr. Sıddık Yarman da ; “Almanya ile Türkiye arasında değişim programları var. Ben de bu değişim programıyla Almanya'da eğitim aldım. Türk ve Alman Üniversitesi de kuruldu. Avrupa Birliği 2020 yılına kadar ortak projelerle YHT hatlarını geliştiriyor. Biz de AB ile ortak projeler hazırlayabilirz.” Dedi.

Prof.Dr. Jürgen Beyer de “ Bu çalıştay Alman ve Türk dostluğunu pekiştirecektir.” şeklinde konuştu.