EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
23. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI.

23. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Demiryol-İş arasında, TCDD ve Bağlı Ortaklıklarında çalışan 13.800 kadrolu ve 2.500 mevsimlik işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, 4 Ağustos 2009 günü Devlet Bakanı Hayati YAZICI, Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergun ATALAY, TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK 'ın da katıldığı törenle imzalandı.

1 Mart 2009 – 28 Şubat 2011 tarihlerini kapsayan 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile 1.3.2009 tarihinde aylık ücreti 1.100 TL'nin altında olan işçilere aylık 60TL iyileştirme zammı yapılıyor.

Toplu iş Sözleşmesi ile Birinci 6 aylık dönemde %3, İkinci 6 aylık dönemde % 5,5, Üçüncü ve Dördüncü 6 aylık dönemlerde ise % 2,5 oranında ücret artışı sağlanıyor.

-`BÜTÇE İMKÂNLARINI ZORLADIK`-
İmza töreninde konuşan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı “hak, adalet ve sosyal devlet çerçevesinde karşılıklı diyalog, hoşgörü ve empatiyle çalışma felsefesi, temel felsefemiz”dedi. Dünyada çok önemli bir küresel kriz yaşandığını kaydeden Yazıcı, Küresel krizin yaşandığı ortamda maaşları alan kesimin çok daha iyi durumda olduğunu, çünkü maaş garantisinin olduğunu ifade etti. Yazıcı, “işçinin yeri apayrıdır. Üretimi etkileyen, kaliteyi artıran en önemli kesimdir. İşçi ve memurumuzla çalışanların maddi imkanlarının artması ve aile mutluluğunun sağlanması bizim için çok önemli”  Bunun için bütçe imkanlarını zorladıklarını dile getirdi.

-`DEMİRYOLLARINA 7 MİLYARDAN FAZLA KAYNAK AKTARDIK`-
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 7 yılda demiryollarına 7 milyar liradan fazla kaynak aktardıklarını vurgulayarak, demiryollarının Türkiye`nin öncelikli politikası haline geldiğini anlattı. 2023 yılına kadar demiryollarına kesintisiz yatırım yapmayı hedeflediklerini anlatan
Yıldırım, “Buradan emekli olan arkadaşlarımız yarın hızlı trene torunlarını bindirerek, hatıralarını anlatacaklar. Bugün yaptıkları işlerle gurur duyacaklar”  diye konuştu. Bakan Yıldırım işçilerin maaş farklarının hesaplarına yattığı müjdesini vererek kamuda farkları alan ilk kurumun TCDD olduğunu belirtti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 2007–2008 yılları arasında TCDD`ye ve bağlı ortaklıklarda bulunan 4 bin 429 geçici işçinin daimi işçi statüsüne geçtiğini belirterek, `Demokratik sistemin en güçlü dinamiklerinden olan sendikal hareket, demokrasi bilincinin kökleşmesinde en önemli unsurların başında geliyor. Karşılaşılan sorunların katılımcı bir anlayışla çözümlenmesinde sendikalara çok önemli görevler düşüyor. Bu sözleşmenin imza edilmesinde desteğini esirgemeyen başta bakanlarımız olmak üzere tüm sendika idarecilerimize teşekkür ediyorum` dedi.

Demiryol-İş Genel Başkanı Ergun Atalay ise “Yapılan yatırımların bugüne kadar maddi manevi arkasında durduk. Bu ülkede 50 yıldır yapılmayanlar bugün yapıldı. Bu ülkenin hızlı trene, tüp geçide, yeni bakımlı yollara ihtiyacı vardı, teşekkür ediyorum” dedi. Atalay: “Çok zor şartlarda bu sözleşmeyi bağıtladık, burada bakanlarımızın çok emekleri vardır. Bu sözleşme gibi ülkemizde nerede hayırlı iş varsa altına imzamı atarım” şeklinde konuştu.

TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK ise kamuda Toplu İş Sözleşmeleri ile net ücretlerde %6, brüt ücretlerde %4 artış olduğunu belirterek, İşçilerimizin reel olarak gelirinde artış yapılması hedeflenmiştir dedi.