EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
24. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

24. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

 


TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Demiryol-İş arasında, TCDD ve Bağlı Ortaklıklarında yaklaşık 15 bin işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, 16 Ağustos 2011 Salı günü TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergun ATALAY, TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK ve Bağlı Ortaklıkların yetkililerinin de katıldığı törenle imzalandı.

 

“Her şeyi çalışanlarımızla birlikte yaptık”

 

İmza töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 50 yıl sonra Demiryollarında bir şeyler yapmaya çalışılırken, işçi ve işverenleri böylesine dostane bir ortamda görmekten dolayı mutlu olduğunu belirtti.

 

Demiryollarında yapılan yatırımlara da değinen Karaman, göreve geldiklerinde trenlerin durdukları yerde yoldan çıkar durumda olduğuna hatırlatarak, 100-150 yıllık sonra yolları yenilediklerini kaydetti. İltisak hatları yaptıklarını, garları yenilediklerini, kazaları önlemek için hemzemin geçitleri iyileştirdiklerini, yeni yollar yaptıklarını ve ilk defa yerli dizel tren seti ürettiklerini kaydeden Karaman, bunu çalışanlarla birlikte yaptıklarını söyledi. Karaman şunları söyledi:

 

Demiryollarının daha iyi olması için TÜBİTAK'la, üniversitelerle çalışmalar yapıyoruz. Diğer hızlı tren işleten ülkelerde olduğu gibi Ankara-Eskişehir arasındaki yolculukların da % 77'si YHT ile yapılıyor. Bu nedenle Sayın Başbakanımızın, Hükümetimizin ve Sayın Bakanımızın desteğiyle hızlı tren çağı başlattık ve bu devam edecek. Ankara-Eskişehir arası bitti. İstanbul ve Sivas hattında çalışmalar devam ediyor.Bursa ihale sürecinde. Şimdi gündemde Konya var. Dünyadaki en ucuz ve en kısa sürede yapımı gerçekleştirilen Ankara-Konya hattında her şey tamamlandı. Sayın Başbakanın programına göre en kısa sürede açmayı planlıyoruz. Bu projeleri işçilerimizle, memurlarımızla birlikte başarıyoruz.”

 

YHT Turnuvasına davet

 

Katılımcıları, Ankara, Konya ve Eskişehir takımları arasında düzenlenen YHT turnuvasına davet eden TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, ilk maçın 17 Ağustos'ta Konya'da, sonraki maçın Eskişehir'de ve final maçının da yine 20 Ağustos'ta Konya'da yapılacağını söyledi.

 

“Demiryolları başarı öyküsüdür”

 

Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Genel Başkanı Ergun Atalay ise, yakın zamana kadar 35 bini memur olmak üzere toplam 57 bin kişi çalıştığı Demiryollarında bugün 15 bin kişi ile Toplu Sözleşme yaptıklarına dikkati çekti.

 

Bir başarı öyküsü yazılacaksa Demiryollarının askeriye ve polis teşkilatıyla birlikte 24 saat hizmet veren bir kuruluş olarak adının yazılması gerektiğini ifade eden Atalay, toplu sözleşmeyle ilgili bazı sıkıntıların olabileceğini ancak bunun giderileceğine inandığını vurguladı. Geçen dönem Demiryollarına işçi alınması talebinin kabul gördüğünü ve bu kapsamda Demiryollarına 1200 işçi alındığını ve bugünlerde kendi uçağımızın, kendi otomobilimizin yapılmasının gündeme getirildiğini hatırlatan Atalay, “Biz her şeye hazırız.” Şeklinde konuştu.

 

“Sosyal yardımlarda da artış sağladık”

 

TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek de yaptığı konuşmada, çok önemli projeleri hayata geçiren demiryolu Toplu Sözleşmelerinde tarafların; aynı işyerinde çalışmanın, aynı havayı solumanın ve aynı sorumluluk duygusuyla hareket ettiklerini belirtti. Çiçek, imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin sadece yüzde 4'lük bir zamdan ibaret olmadığını, sosyal yardımlarda da artış sağlandığını, bunun da % 3'lük bir artış olduğunu belirtti.

 

“Yolda işçilere de yemek verilecek”

 

Törende imzalanan Toplu İş Sözleşmesiyle ilgili bilgi veren TCDD Personel ve İdari İşler Dairesi Başkanı Adem Kayış, TCDD ve Bağlı Ortaklıklarda yaklaşık 15 bin işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesiyle 1. altı ayda %4, 2.altı ayda %4,ve diğer altıncı aylarda %3'lük ücret artışı sağlandığını belirterek, yüksek çıkması halinde ayrıca enflasyon farkı verileceğini söyledi. Kayış, işçilere, yola gitmeleri halinde yemek, vardiyada çalışmaları halinde ise gece zammı ve vardiya pirimi verileceğini sözlerine ekledi.