EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

TCDD GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN KARAMAN;

“UNUTMAYALIM Kİ HEPİMİZ POTANSİYEL BİRER ENGELLİYİZ”

TCDD'DE , 500 ENGELLİ DEMİRYOLCU GÖREV YAPIYOR…

TCDD, ENGELLİLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRIYOR…

Ulaşım hizmeti veren ve bünyesinde 500 engellinin görev yapması nedeniyle, engellilerin sorunlarını yakından bilen TCDD, “3 Aralık Dünya Engelliler” günü dolayısıyla kamusal alanlarda engellilerin ihtiyaçlarına cevap verir şekilde düzenleme yapılmasına dikkat çekti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “ 3 Aralık Dünya Engelliler “ günü nedeniyle Kuruluşta 500 engelli demiryolcuya bir mesaj yayınladı.

Karaman, TCDD'nin engelli vatandaşlara yönelik çalışmalarına da değindi. Vagonlarda engelliler için özel imalatlar tasarlandığını ve uygulamaya konulduğunu, banliyö hatlarında bedensel engellilerin ulaşımını kolaylaştırmak için uygun yerlerde asansör, pek çok merdivende de özürlü platformu projelendirildiğini, ayrıca peron kotları standartlara getirilerek trenlerden kolay inilip binilmesini sağlayacak şekilde düzenlendiğini, uygun olan yerlerde ise merdivenler yerine rampaların inşa edildiğini belirtti.

Karaman “Mevcut binalarda tadilatlar yapılarak, engellilere kullanım kolaylıkları sağlıyoruz. Yeni projelendirilen tüm bina ve tesislerde, özellikle hızlı tren işletmeciliğinde bedensel engellilere yönelik düzenlemelere dikkat ediyoruz. Görme ve işitme engelliler için de seslerle yönlendirme sistemlerine yer veriyoruz” diye ifade etti.

“ Unutmayalım ki hepimiz potansiyel birer engelliyiz.” Diyen Karaman, herkesin bu bilinç içerisinde üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.