EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
3 HAZİRAN ULUSLARARASI HEMZEMİN GEÇİT BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

 

HEDEF: HEMZEMİN GEÇİTLERDE SIFIR KAZA…

 

Uluslararası Hemzemin Geçit Bilinçlendirme Günü nedeniyle, “HEMZEMİN GEÇİTLERDE VE ÇEVRESİNDE EMNİYETİN ARTIRILMASI” konulu konferans, TCDD’nin ev sahipliğinde 3 Haziran 2015 tarihinde Haydarpaşa Garı’nda yapıldı.

 

Konferansa Almanya, Finlandiya, Fransa, İsviçre, Kenya, Estonya, Letonya, İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkeden temsilci ve UIC Temel Değerler Departman Direktörü Jerzy Wisnievski katıldı.

 

Haydarpaşa Gar binasının önünde basın ve katılımcılara açılış konuşmasını TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail H. Murtazaoğlu yaptı.

 

“TREN HİÇ KİMSENİN YOLUNA ÇIKMAZ”

 

Konferansta konuşan TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail H. Murtazaoğlu, TCDD uzun yıllar karayolunun raylarla kesiştiği noktalarda oluşan hemzemin geçitlerde yaşanan sorunlardan en fazla etkilenen kuruluşların başında geldi. Medya söylemlerinde de hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların sorumlusu olarak trenin hedef alındığını söyledi.

 

Murtazaoğlu, “TCDD, hemzemin geçitlerde yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak,  1700 adet geçit kapatılarak, geçit sayısı 4810 adetten 3110 adede düşürüldü. Tüm geçitlerde karayolu işaret levhaları yenilendi. Toplam 621 adet geçit korumalı hale getirilerek korumalı hemzemin geçit sayısı 1068’e yükseltilerek daha emniyetli ve konforlu geçiş için hemzemin geçitlerde kaplama yapıldı ve yapılmaya devam edilecek” dedi.

 

Murtazaoğlu, yüksek hızlı, hızlı ve yeni inşa edilen konvansiyonel hatlarda ise hemzemin geçit yapılmadığını ve çift hale getirilen hatlarda alt - üst geçitler yapılarak hemzemin geçitlerin kaldırıldığını, hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların çok acil olarak bildirilmesi için Alo 131 TCDD ihbar hattı oluşturulduğunu ifade etti.

 

“TCDD HEMZEMİN GEÇİT KAZALARINI YÜZDE 89 AZALTTI”

 

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail H. Murtazaoğlu, “Yapılan iyileştirmeler sonucunda hemzemin geçitlerde 2000 yılında 361 kaza meydana gelirken, 2014 yılında bu sayı 41’e düşmüştür. Burada şu noktanın altını çizmekte yarar görüyorum.  2000 yılında araç sayısı yaklaşık 8 milyon iken 2014 yılında 19 oldu. Dolayısıyla hızla artan araç sayısına rağmen, kazalarda hızlı bir düşüş olmuştur. Hedefimiz sıfır kaza hedefine ulaşmaktır” diyerek TCDD’nin hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların önlenmesi adına yaptığı çalışmaların önemini vurguladı.

 

Son olarak Murtazaoğlu, “Ulusal ve uluslararası paydaşlarımızın dinamiklerini birleştirerek bu yıl kutlayacağımız “Uluslararası Hemzemin Geçit Bilinçlendirme Günü ”nün hemzemin geçitlerde sıfır kaza hedefine ulaşmada önemli bir adım olmasını diliyorum. Yapılan iyileştirmeler sonucunda hemzemin geçitlerde can ve mal kaybının önemli oranda azalması, hepimize mutluluk vermekte, yaptığımız çalışmaların boşa gitmediğini göstermektedir” dedi.

 

Konuşmaların ardından araç sürücülerin ve yayaların bariyerlerde dikkatli olmaları ve özen göstermeleri için hemzemin geçitlerde kullanılan otomatik bariyerin temsili olarak açılıp kapanması katılımcılara sunuldu.

 

“Uluslararası Hemzemin Geçit Bilinçlendirme Günü” kapsamında ayrıca, kamu bilincinin artırılması amacıyla,  hemzemin geçit kazalarının nedenleri, kazaların önlenmesi vb. konularda vatandaşlara broşür dağıtılırken, kamusal alanlarda afişler asılacak, kamu spotları yayınlanacak.